Tolvaptan alan ve benzer klinik özelliklere sahip bu tedaviyi almayan polikistik böbrek hastalarında kardiyovasküler parametrelerin karşılaştırılması
This treatment with Tolvaptan and with similar clinical features in patients with polycystic kidle who do not receive comparison of cardiovascular parameters
  1. Tez No: 817751
  2. Yazar: ALPARSLAN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TOLVAPTAN ALAN VE BENZER KLİNİK ÖZELLİKLERE SAHİP BU TEDAVİYİ ALMAYAN POLİKİSTİK BÖBREK HASTALARINDA KARDİYOVASKÜLER PARAMETRELERİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Hızlı progresyon gösteren OD polikistik böbrek hastalarında tolvaptan tedavisi kullanımının kullanmayan gruba kıyasla orta vadede kardiyovasküler etkilerinin klinik bulgular ile değerlendirmesi amaçlandı. Gereç yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde takipli manyetik rezonans görüntüleme ve genetik analiz ile tanı konulan 58 hasta dahil edildi. Bu hastalar tolvaptan kullanımına aday KBY açısından yüksek riskli ve hızlı progresyon potansiyeli taşıyan hastalardır. Tolvaptan kullanan 29 hasta 2019 -2022 yılları arasında takip edilmiş 3 ay ile 33 ay arasında değişen sürelerde ilaç kullanmışlardır. Hastalara 90mg/gün veya 120mg/gün şeklinde dozlarda tolvaptan tedavisi verilmiştir. 29 hastadan 21 tanesi 120 mg/gün, 8 hasta ise 90mg/gün tolvaptan tedavisi kullanmıştır. Hastalara ilaç başlamadan önce ve tedavi süresi bittikten sonra kardiyolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Kontrol grubu ise tolvaptan tedavisi almayan ancak benzer şekilde hızlı progresyon kriterleri taşıyan 29 hastadan oluşmaktadır. Bulgular: Tolvaptan kullanan ve kullanmayan hastaların tedavi sonrasında kalp hızları ilaç kullanmayan grubun kalp hızı kullananlara göre daha yüksek bulundu. (p:0.04) Her iki grup için yapılan nabız basıncı analizinde tolvaptan kullanan grubun nabız basınçlarında artış yokken kullanmayan grupta nabız basınçlarında artış izlendi. (p:0,012) Tolvaptan kullanan hastalar kullanma sürelerine göre iki grupta değerlendirildi. 29 hastadan 17 si 2 yıldan kısa süreli 12 hasta ise 2 yıldan uzun süreli ilaç kullandı. 2 yıldan kısa süre ilaç kullanan grupta sistolik kan basıncında tedavi öncesine göre artış izlendi. (p:0.014) Tolvaptan tedavisi alan hastalarda QTc mesafeleri tedavi öncesi sonrasında artış izlenmedi .(p:0.049) Tolvaptan kullanan hastalar ile ilaç kullanmayan hastalar arasında tedavi öncesi ve sonrasında LVDD, LA çapı, EF ve PAB parametreleri arasında fark tespit edilmedi . (p>0.05) Tolvaptan kullanan ve kullanmayan hastalar tedavi sonrasında karşılaştırıldığında tedavi öncesine göre aort kökü çapında artış izlendi. (p:0.018) Biyokimyasal parametreler 90 mg/gün doz ve 120 mg /gün doz olarak iki grupta değerlendirildi. 120mg/gün tedavi alanların troponin değerinde tedavi sonrasında tedavi öncesine göre artış saptandı. (p:0.031) 90 mg/gün ve 120mg/gün tedavi alan hastaların tedavi sonrasında myoglobin değerleri karışlaştırıldı.90 mg/gün alanlarda myoglobin düzeyleri azalırken 120 mg/gün kullananlarda miyoglobin değerlerinde artış tespit edildi.
Özet (Çeviri)
THIS TREATMENT WITH TOLVAPTAN AND WITH SIMILAR CLINICAL FEATURES IN PATIENTS WITH POLYCYSTIC KIDLE WHO DO NOT RECEIVE COMPARISON OF CARDIOVASCULAR PARAMETERS ABSTRACT Aim: It was aimed to evaluate the medium-term cardiovascular effects of the use of tolvaptan therapy in rapidly progressive OD polycystic kidney patients compared to the non-user group with clinical findings. Material and method: 58 patients diagnosed with magnetic resonance imaging and genetic analysis at Erciyes University Faculty of Medicine were included in the study. These patients are candidates for tolvaptan use, who are at high risk for CRF and have the potential for rapid progression. 29 patients using Tolvaptan were followed up between 2019 and 2022, and they used the drug for a period ranging from 3 months to 33 months. Tolvaptan treatment was given to the patients at doses of 90mg/day or 120mg/day. 21 of 29 patients received 120 mg/day and 8 patients received 90 mg/day tolvaptan treatment. Cardiological evaluations were performed on the patients before the drug was started and after the treatment period was over. The control group consisted of 29 patients who did not receive tolvaptan treatment, but similarly had rapid progression criteria for OD polycystic kidney disease. Results: Post-treatment heart rates of patients using and not using Tolvaptan were found to be higher than those of the non-medicated group. (p:0.04) In the pulse pressure analysis performed for both groups, there was no increase in the pulse pressures of the group using tolvaptan, while an increase was observed in the pulse pressures in the non-user group. (p:0.012) Patients using Tolvaptan were evaluated in two groups according to the duration of use. 17 of 29 patients used drugs for less than 2 years and 12 patients for more than 2 years. An increase in systolic blood pressure was observed in the group that used drugs for less than 2 years compared to pre-treatment. (p:0.014) No increase was observed in QTc distances in patients who received Tolvaptan treatment before and after treatment. (p:0.049) There was no difference between LVDD, LA diameter, EF and PAP parameters before and after treatment between patients using Tolvaptan and those not using medication. (p>0.05) When patients using and not using Tolvaptan were compared after treatment, an increase in aortic root diameter was observed compared to before treatment. (p:0.018) Biochemical parameters were evaluated in two groups as 90 mg/day dose and 120 mg/day dose. The troponin value of those who received 120mg/day treatment increased after the treatment compared to before the treatment. (p:0.031) The myoglobin values of the patients receiving 90 mg/day and 120 mg/day treatment were compared after the treatment. Myoglobin levels were decreased in those receiving 90 mg/day, while myoglobin values were increased in those using 120 mg/day.