Kadın doğum kliniklerinde çalışan hekim, hemşire ve ebelerin doğum şekli tercihleri, tercihlerin nedenleri ve bu tercihlerin nedenlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Employee in gynecology clinics method of birth of physician, nurse and miss preferences, reasons for preferences and thisaffecting the reasons of preferences examination of factors
  1. Tez No: 817749
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEVVAL DEDEÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gebelik ve doğum, bir kadının hayatını etkileyen önemli durumlardan biridir. Kadınlar gebelik boyunca biyolojik, fizyolojik ve psikososyal değişiklikler yaşar. Doğum; doğal, fizyolojik bir olay olsa da kadınların yaşantısında önemli bir stres kaynağıdır. Normal doğum, hiçbir dış müdahalenin gerçekleştirilmediği, kadının içgüdülerinin yönlendirdiği, aktif olarak yer aldığı bir olaydır (2). Sezaryen doğum, abdominal insizyon ve daha sonra uterus duvarındaki insizyon ile fetusun doğumu olarak tanımlanmaktadır (97). Dünya genelinde ve ülkemizde görülen yüksek sezaryen oranları evrensel bir sorun haline gelmiştir. Yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesine yönelik yapılması gerekenlere ve bu alandaki literatüre katkı sağlayacağının düşünülmesi amacıyla yapılan çalışma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan, kadın doğum kliniklerinde görevli sağlık personelinden hekim, hemşire ve ebeler oluşturmuştur. Örnekleme yöntemine gidilmemiş, katılmaya gönüllü tüm sağlık personeli (125 kişi) çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Doğum Şekli Tercihleri ve Nedenlerini Sorgulama Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics) 27paket program kullanılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. İki nitel değişkenin ilişkilerinin incelenmesinde“Pearson-χ 2 ”çapraz tabloları kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 27,42±5,19 (yıl) olduğu tespit edilmiştir ve %45,6'sı 25-29 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Kadın doğum kliniklerinde görevli hekim, hemşire ve ebelerin mesleklere göre vajinal doğumu tercih etme oranları hekimlerde %16,2 hemşirelerde %52,7 ve ebelerde %31,1' dir. Sezaryeni tercih etme oranları hekimlerde %47,1 hemşirelerde %39,2 ve ebelerde %13,7 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy and childbirth are one of the important situations that affect a woman's life. Women experience biological, physiological and psychosocial changes throughout pregnancy. Birth; Although it is a natural and physiological event, it is an important source of stress in women's lives. Normal birth is an event in which no external intervention is performed, directed by the instincts of the woman and actively involved (2). Cesarean section is defined as the delivery of the fetus by abdominal incision and then incision in the uterine wall (97). High cesarean rates seen in the world and in our country have become a universal problem. The study, which was carried out with the aim of contributing to the literature in this field and what needs to be done to reduce high cesarean rates, is a descriptive study. The population of the research consisted of physicians, nurses and midwives from the health personnel working in the obstetrics clinics of Başkent University Ankara Hospital and Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital. No sampling method was used, and all health personnel (125 people) who volunteered to participate were included in the study. The data of the study were collected using the Introductory Information Form and the Inquiry Form of Birth Preferences and Reasons, which were created by the researcher by scanning the literature. SPSS (IBM SPSS Statistics) 27 packages were used to analyze the data. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings.“Pearson-χ2”crosstabs were used to examine the relationships between two qualitative variables. It was determined that the mean age of the participants in the study was 27.42±5.19 (years) and 45,6% of them were in the 25-29 age group. The rate of preference for vaginal birth by physicians, nurses and midwives working in obstetrics clinics is 16,2% for physicians, 52,7% for nurses and 31,1% for midwives. Preference rates for cesarean section are 47,1% for physicians, 39,2% for nurses and 13,7% for midwives.