Normal ve fazla kilolu bireylerde trigliserid-glukoz indeksi ile sirkadyen kan basıncı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between triglyceride-glucose index and circadian blood pressure in normal and overweight individuals
  1. Tez No: 817820
  2. Yazar: EDA YİĞİT
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç : Metabolik sendrom (MS), diyabetes mellitus(DM) ve kardiyovasküler hastalık gelişim riskini arttıran, birden fazla risk faktörünün bir arada bulunduğu metabolik bozukluklar bütününü tanımlar. Metabolik sendromun temelinde yer alan insülin direncinin tespitinde trigliserid-glukoz indeksi kullanılmaya başlanmış ve bazı çalışmalarda HOMA (Homeostasis Model Assesment)'ya üstünlüğü gösterilmiştir. Metabolik sendromun komponentlerinden biri olan hipertansiyonun insülin direnci ile birlikteliğinin sık olduğu bilinen bir gerçektir. Biz çalışmamamızda metabolik sendrom yönünden riskli olan BKİ (Beden Kitle İndeksi)'ye göre fazla kilolu olan bireyler ile normal kilolu bireylerin trigliserid-glukoz indekslerinin; beden kitle indeksi, bel çevresi ölçümleri gibi metabolik sendrom bileşenleri ile korelasyonu ve kardiyovasküler hastalık öncüsü olabilecek sirkadyen kan basıncı bozukluklarını öngörme gücünü ortaya koymayı amaçladık. Gereç Yöntem : Temmuz 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran, beden kitle indeksi ölçümüne göre normal veya fazla kilolu olup, daha önceden bilinen diyabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı, kronik böbrek hastalığı, obstrüktif uyku apnesi, malignite, endokrin veya romatolojik hastalık tanıları olmayan kişiler, 18 yaşından büyük olması şartıyla ve cinsiyet farkı gözetmeksizin dahil edildi. Kontrol grubu olarak aynı dışlama kriterleri uygulanarak beden kitle indeksine göre normal kilolu kişiler dahil edildi. Tüm katılımcıların boy, kilo değerleri ile bel çevresi ölçümü yapıldı. BKİ'ye göre normal ve fazla kilolu olarak ayrılan iki grubun laboratuvar, antropometrik ölçüm ve ambulatuvar kan basıncı ölçüm verileri karşılaştırıldı. Bulgular : Grupların cinsiyete göre dağılımına bakıldığında normal kilolu grubunun %71'i kadın %29'u erkek; fazla kilolu gurubun 63'ü kadın %37'si erkek cinsiyetten oluşuyordu. Normal ve fazla kilolu grupların laboratuvar verileri karşılaştırıldığında TyG indeksi, LDL, trigliserid ve non-HDL'nin fazla kilolu olan grupta istatiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Grupların x antropometrik ölçümleri incelendiğinde bel çevresinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde fazla kilolu grupta yüksek olduğu saptandı. AKBÖ verilerine bakıldığında 24 saatlik ortalama sistol-diastol, uyanık dönem sistol-diastol ve uykuda sistol-diastol sonuçlarının tamamında fazla kilolu grubun ortalamasının yüksek olduğu görüldü ve tüm bu farklar istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. 65 kişilik normal kilolu grubun 28'inin dipper, 37'sinin non-dipper; yine 65 kişiden oluşan fazla kilolu grubun 21'inin dipper 44'ünün non-dipper paternde olduğu görüldü, bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim : Metabolic syndrome (MS) is defined as a set of metabolic disorders that increase the risk of developing diabetes mellitus(DM) and cardiovascular disease and in which multiple risk factors coexist. The triglyceride-glucose index has been used in the detection of insulin resistance, which is at the basis of metabolic syndrome, and some studies have shown its superiority to HOMA(Homeostasis Model Assesment). It is a known fact that hypertension, one of the components of metabolic syndrome, is frequently associated with insulin resistance. In our study, we aimed to correlate the triglyceride-glucose index of overweight individuals and normal weight individuals with metabolic syndrome components such as body mass index and waist circumference measurements and to reveal the predictive power of circadian blood pressure disorders that may be a precursor of cardiovascular disease. Methods : Between July 2022 and April 2023, people who applied to the Internal Medicine outpatient clinics of T.C. Health Sciences University Ankara City Hospital for any reason, who were normal or overweight according to body mass index measurement, and who did not have previously known diagnoses of diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, coronary artery disease, chronic kidney disease, obstructive sleep apnea, malignancy, endocrine or rheumatologic disease were included, provided that they were over 18 years of age and regardless of gender. As a control group, the same exclusion criteria were applied and people with normal weight according to body mass index were included. Height, weight and waist circumference were measured in all participants. Laboratory, anthropometric and ambulatory blood pressure measurements were compared in the two groups divided as normal and overweight according to BMI. Results : According to the gender distribution of the groups, 71% of the normal weight group was female and 29% was male, while 63% of the overweight group was female and 37% was male. When the laboratory data of the normal and overweight groups were compared, TyG index, LDL, triglycerides and non-HDL were statistically significantly higher in the overweight group. When the xii anthropometric measurements of the groups were analyzed, it was found that waist circumference was statistically significantly higher in the overweight group. When the ACBI data were examined, it was seen that the mean of the overweight group was higher in all of the 24-hour mean systole-diastole, awake period systole-diastole and sleep systole-diastole results and all these differences were considered statistically significant. In the 65-member normal weight group, 28 were dipper and 37 were non-dipper; in the 65-member overweight group, 21 were dipper and 44 were non-dipper; this difference was not statistically significant.