Fazla kilolu ve obezitesi olan bireylerde insülin direnci ile serum Neudesin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Neudesin'in yeni bir biyomarker olarak değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between insulin resistance and serum Neudesin levels in overweight and obese individuals: Evaluation of Neudesin as a new biomarker
  1. Tez No: 982722
  2. Yazar: BAHAR ÖZGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL AYDIN YOLDEMİR, DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fazla kilolu ve obez bireylerde insülin direnci ile serum Neudesin düzeylerinin değerlendirilmesi ve iki parametre arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Neudesin'in obezite şiddeti (BKİ, BÇ) ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi ve insülin direnci olan ve olmayan fazla kilolu ve obez bireylerdeki düzeylerinin karşılaştırılması ve yeni bir biyomarker olarak kullanılmasını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemi Mayıs 2025-Eylül 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran fazla kilosu ve obezitesi olan bireyler ile sağlıklı gönüllüler arasından seçilmiştir. İç Hastalıkları polikliniklerine takip ve tedavi amaçlı başvuru yapan hastalardan 60 fazla kilolu ve obez birey ve 30 sağlıklı kontrol seçildi. Tüm katılımcıların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri, BMI, HOMA-IR, LAP skoru, FİB-4 Skoru ve APRI indeksi değerlendirildi. Neudesin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Neudesin düzeyi 60 hastadan oluşan fazla kilolu obez bireyler ile 30 normal kilolu sağlıklı birey kıyasında anlamlı derecede düşük bulundu. (p= <0,001). İki grup arası karşılaştırmada yaş, kilo, BMI, BÇ, HOMA-IR, LAP Skoru, AST, ALT, Trigliserit, LDL, HDL, Total Kolesterol, İnsülin, Glukoz ve HbA1c değerleri yönünden, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (sırayla p<0,001, p<0,001, p<0,001, p<0,001, p<0,001, p<0,001, p=0,038, p<0,001, p<0,001, p=0,028, p=0,010, p=0,026, p<0,001, p=0,031, p=0,037) bulunmuştur. 60 fazla kilolu ve obez hastalar kendi içinde BKİ VE HOMA-IR değerlerine göre alt gruba ayrılmıştır. 30 hasta insülin direnci olan Grup 1 ve 30 hasta insülin direnci olmayan Grup 2 olarak adlandırılan alt grup incelemesinde Neudesin ile anlamlı fark saptanmamıştır. (p>0,05). Yapılan ROC analizinde Neudesin molekülünün kontrol grubu ile fazla kilolu ve obez bireyleri kapsayan hasta grubu ayrımında optimal cut off değeri 18,02 ng/mL hesaplanmıştır; AUC=0,811 (p<0,001, %95 GA: 0,715 - 0,886), sensitivitesi %88,3, spesifitesi %66,7 olarak hesaplandı. Neudesin düzeylerinin fazla kiloluluk ve obezite varlığı ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla lojistik regresyon analizi yapılmıştır ve anlamlı bulunmuştur. (p<0,001). Neudesin düzeyindeki her 1 ng/mL artış, obezite riskini %9 azalmaktadır. (OR=0,910; %95 GA: 0,869–0,952). Sonuç: Çalışmamızda Neudesin düzeylerinin fazla kilolu ve obez bireylerde normal kilolu bireylere kıyasla daha düşük olduğu saptanmıştır. Fakat insülin direnci varlığıyla bağımsız olarak ilişkili saptanmamıştır. Neudesin'in obezite ve ilişkili metabolik bozukluklara duyarlı olduğunu ancak tek başına insülin direnci varlığını yansıtmada sınırlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate serum Neudesin levels in overweight and obese individuals and to investigate the relationship between Neudesin and insulin resistance. Additionally, this study sought to assess the association between Neudesin and obesity severity (BMI, WC), compare its levels in overweight/obese individuals with and without insulin resistance, and determine its potential as a novel biomarker. Materials and Methods: The study population consisted of overweight and obese individuals and healthy volunteers who applied to the Internal Medicine outpatient clinics of University of Health Sciences Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between May 2025 and September 2025. A total of 60 overweight and obese participants and 30 healthy controls were included. Anthropometric measurements, biochemical parameters, BMI, HOMA-IR, LAP score, FIB-4 score, and APRI index were recorded for all participants. Serum Neudesin levels were measured using the ELISA method. Results: Neudesin levels were significantly lower in the overweight and obese group (n=60) compared with healthy controls (n=30) (p <0.001). Between-group comparisons demonstrated statistically significant differences in age, weight, BMI, waist circumference, HOMA-IR, LAP score, AST, ALT, triglycerides, LDL, HDL, total cholesterol, insulin, glucose, and HbA1c values (respectively p<0.001, p<0.001, p<0.001, p<0.001, p<0.001, p<0.001, p=0.038, p<0.001, p<0.001, p=0.028, p=0.010, p=0.026, p<0.001, p=0.031, p=0.037). The overweight and obese participants were further subdivided based on BMI and HOMA-IR values. When Group 1 (n=30, with insulin resistance) and Group 2 (n=30, without insulin resistance) were compared, no statistically significant difference in Neudesin levels was observed (p>0.05). ROC analysis demonstrated that Neudesin has diagnostic value in distinguishing healthy individuals from overweight and obese participants, with an optimal cut-off level of 18.02 ng/mL; AUC=0.811 (p<0.001, 95% CI: 0.715–0.886), sensitivity 88.3%, and specificity 66.7%. Logistic regression analysis revealed that Neudesin was significantly associated with the presence of overweight/obesity (p<0.001). For each 1 ng/mL increase in Neudesin level, obesity risk decreased by 9% (OR=0.910; 95% CI: 0.869–0.952). Conclusion: In this study, Neudesin levels were found to be significantly lower in overweight and obese individuals compared with normal-weight controls. However, Neudesin was not independently associated with insulin resistance. These findings suggest that Neudesin may be sensitive to obesity and related metabolic alterations but may have limited utility as a standalone marker for detecting insulin resistance.