Milli takım düzeyindeki güreşçilerin tükenmişlik durumlarının uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of burnout status of national team level wrestlers on sleep quality
  1. Tez No: 817845
  2. Yazar: FATMANUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, milli takım düzeyindeki güreşçilerin tükenmişlik durumlarının uyku kalitesi üzerinde etkisinin incelenmesidir. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışma grubunu Türkiye Güreş Federasyonuna bağlı 212 milli güreşçi oluşturmaktadır. Bilgi toplama araç ve tekniklerinden“anket tekniği”ile“basit tesadüfî örnekleme”metodu kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümde Kelecek ve diğerleri (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sporcu Tükenmişlik Ölçeği”(Athlete Burnout Questionnaire), üçüncü bölümde Buysse ve diğerleri (1989) tarafından geliştirilen ve Ağargün ve diğerleri (1996) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Pittsburg Uyku Kalite İndeksi”(Pittsburgh Slepp Quality Index) kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, parametrik testlerden ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız grup t-testi, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (anova), ilişkilerin kuvvetini ve yönünü tespit etmek için pearson korelasyon analizi ve bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. İstatistiki anlamlılık düzeyi için p>0,005 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the effect of burnout conditions on sleep quality of wrestlers at the national team level. The study was designed using the relational screening model. The working group consists of 212 national wrestlers affiliated to the Turkish Wrestling Federation. Among the information collection tools and techniques, the“survey technique”and the“simple random sampling”method were used. The data collection tool in the study consists of three parts. The“Personal Information Form”prepared by the researcher was used in the first part, the“Athlete Burnout Questionnaire”(adapted to Turkish by Kelecek and others (2016) in the second part, the“Pittsburgh Sleep Quality Index”(Pittsburgh Sleep Quality Index) developed by Buysse and others (1989) and adapted to Turkish by Ağargün and others (1996) in the third part. In the analysis of the data, independent group t-test for binary group comparisons from percentage, frequency, parametric tests, one-way analysis of variance (anova) for multiple comparisons, Pearson correlation analysis to determine the strength and direction of the relationships, and regression analysis to determine the effect of the independent variable on the dependent variable were performed. For the statistical significance level, p>0.005 was accepted.