Karesi (Balıkesir) el sanatları üzerine bir araştırma
A study on Karesi (Balıkesir) handicrafts
  1. Tez No: 817854
  2. Yazar: SAHRA NUR KANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Crafts, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya üzerinde sürekli olarak gerçekleşen teknolojik, ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel eksenli değişimler, beraberinde küreselleşmeyi getirmiştir. Küreselleşmenin bir sonucu olarak kültürler arası farklılıklar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Küreselleşmenin getirdiği etkiyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan konulardan biri, aynı zamanda bu çalışmanın konusu da olan“el sanatları geleneği”dir. Bu çalışmanın temel amacı; Balıkesir iline bağlı Karesi ilçesinde yürütülen derleme çalışmaları neticesinde bölgedeki el sanatlarını tespit etmek ve kayıt altına almaktır. Çalışmanın devamında ise; Karesi El Sanatlarının yerel kültür ve Türk kültüründeki konumunu ve önemini belirlemekle birlikte tespit edilen el sanatlarının yerel kültür ve Türk kültüründeki konumu ve önemi hakkında karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The consistent changes all over the world within the context of technological, economic, political, social and cultural, bring the globalization with themselves. As a result of this globalization, the cross-cultural differences come up against the danger of“extinction”. One of the issues facing the danger of extinction with the effect of globalization is the“handicraft tradition”, which is also the subject of this study. The main purpose of this study; It is to identify and record the handicrafts in the region as a result of the compilation studies carried out in Karesi district of Balıkesir province. In the continuation of the study; besides determining the position and importance of Karesi Handicrafts in local culture and Turkish culture, it is also aimed to make a comparative evaluation about the position and importance of the determined handicrafts in local culture and Turkish culture.