Aileler tarafından sunulan akıcı okuma paketinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma düzeyine etkisi
Ebeveynler tarafından sunulan akıcı okuma paketinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma düzeyine etkisi
  1. Tez No: 817853
  2. Yazar: İLHAN KANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLTEKİN SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme güçlüğüne sahip olan öğrencilerin ebeveynlerine akıcı okuma öğretimine yönelik uygulanan aile eğitim programının ebeveynlerin akıcı okuma öğretimini uygulamasında etkili olup olmadığı ile sürekliliğinde ve programa katılan ebeveynlerin öğrenme güçlüğü olan çocuklarına sunduğu öğretimin, çocukların akıcı okuma düzeylerini artırmada ve sürekliliğinde etkili olup olmadığını belirlemektir. Katılımcı ebeveynlere akıcı okuma stratejilerinin öğretilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen akıcı okuma aile eğitim programı uygulanmıştır. Doğrudan öğretim yöntemine dayalı olarak geliştirilen akıcı okuma aile eğitim programının içerisinde model okuma, tekrarlı okuma ve fonetik hata düzeltme yöntemlerini bulunmaktadır. Araştırma, tek denekli araştırma modellerinden denekler arası çoklu yoklama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya öğrenme güçlüğü olan 3 öğrenci ve bu 3 öğrencinin ebeveyni katılmıştır. Araştırmada ebeveynlerin akıcı okuma paketini uygulama düzeyleri araştırmacı tarafından geliştirilen kontrol listesi ile, öğrencilerin verileri ise okuma hızı ve okuma doğruluğu kayıt çizelgesi ile toplanmıştır. Öğrenme güçlüğüne sahip olan öğrencilerin ebeveynlerine akıcı okuma öğretimine yönelik uygulanan aile eğitim programının ebeveynlerin akıcı okuma öğretiminin uygulama basamaklarının tümünü doğru uygulamasında etkili olduğu ve bu becerileri araştırma bittikten sonra da sürdürdüğü, programa katılan ebeveynlerin öğrenme güçlüğü olan çocuklarına sunduğu öğretimin, öğrencilerin okuma hızlarını ve okuma doğruluklarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre okuma akıcılığını artırmaya yönelik aile eğitim programı araştırmaya katılan öğrencilerin okuma hızını ve okuma doğruluğunu artırmada ve sürekliliğinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify whether the parent education program applied to the parents of students with learning disabilities is effective in the practice of fluent reading teaching, and whether the education provided by the parents participating in the program to their children with learning disabilities is effective in increasing the fluency and continuity of the children. It was applied the fluent reading parent training program developed by the researcher to teach fluent reading strategies to participant parents. The fluent reading, which was developed based on the direct teaching method, comprises model reading, repeated reading, and the methods of phonetic error correction in the parent education program. The research was carried out according to the multiple probe model between subjects, which is one of the single-subject research models. Three students with learning disabilities and their parents participated in the study. In the search, the level of application of the fluent reading package of the parents was collected with the checklist developed by the researcher, and the data of the students were collected with the record chart of reading speed and reading accuracy. The study proved that the parent education program applied to the parents of students with learning disabilities for fluent reading teaching was effective for them to apply all the steps of the fluent reading teaching practice correctly and they continued these skills after the end of the research. According to these results, it was seen that the parent education program to increase reading fluency is effective both to increase and continuity in the reading speed and reading accuracy of the students participating in the research.