Primipar gebelerde doğum korkusunun prenatal bağlanma ve doğum öz yeterlilik algısı ile ilişkisi
The relationship of fear of birth with prenatal attachment and perception of normal birth self-efficacy in primiparous pregnants
  1. Tez No: 817925
  2. Yazar: BUSE GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PALAS KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, primipar gebelerde doğum korkusunun, prenatal bağlanma ve doğum öz yeterlilik algısı ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olan araştırmanın örneklemini Bursa/Yıldırım SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran 255 gebe oluşturdu. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (WDEQ-A), Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Normal Doğuma Yönelik Öz Yeterlilik Algısı Ölçeği (SEVB) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle elde ile elde edildi. Veriler IBM SPSS 25 ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik analizler, t testi, Mann-Whitney U testi, One-way-ANOVA testi, Duncan testi, Kruskal-Wallis testi ve Dunn testlerinden yararlanıldı. Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu üzerine diğer ölçek puanlarının etkisinin lineer regresyon analizi ile incelendi. Primipar gebelerin WDEQ-A'nın puan ortalamasının 58.45±22.59 olduğu ve WDEQ-A ile eğitim durumu, çalışma durumu, aile tipi, gebeliğin planlı olması, gebeliğin istenmesi, doğum şekli, korku yaşama, doğum ile ilgili bilgi kaynağı, eş desteği ve doğuma hazır olma arasında anlamlı fark bulundu. PBE 65.05±10.83 bulunmuş olup, yaş grupları, eğitim durumu, eşin eğitim durumu, aile tipi, gelir durumu, yaşadıkları yere, primipar gebelerin doğum şekli, doğuma ilişkin korku yaşama, doğum ile ilgili edilen kaynak, gebelik boyunca eş desteğini hissetme durumu ve doğuma hazır hissetme durumu arasında anlamlı fark vardır. Primipar gebelerin SEVB puanının 64.55±14.10 olduğu ve primipar gebelerin eğitim, çalışma, doğum şekli, doğuma ilişkin korku yaşama, doğum ile ilgili edilen kaynak, gebelik boyunca eş desteğini hissetme durumu ve doğuma hazır hissetme arasında anlamlı fark olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between fear of childbirth and prenatal attachment and birth self-efficacy perception in primiparous pregnant women. The sample group of this descriptive and connection-seeking research consisted of 255 pregnant women from the Bursa/Yıldırım SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic. Data was collected via face-to-face interviews; using the Demographic Information Form, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A, Prenatal Attachment Inventory, and Self-Efficacy Perception Scale for Normal Delivery. IBM SPSS 25 was used to analyze the data and descriptive statistical analyses, t-test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA test, Duncan test, Kruskal-Wallis test, and Dunn test were used for evaluation. The effect of other scale scores on WDEQ-A was examined by linear regression analysis. The mean WDEQ-A score of primiparous pregnant women was found to be 58.45±22.59 and a significant difference was found between WDEQ-A, education status, employment status, family type, planned pregnancy, desired pregnancy, delivery type, fear of birth, knowledge obtained from birth-related resources, spousal support, and readiness for birth. PBE was found to be 65.05±10.83 and there is a significant difference between age groups, education level, spouse's education level, family type, income status, place of residence, birth type of primiparous pregnant, fear of birth, knowledge obtained from birth-related resources, spousal support, and readiness for birth. It was determined that the SEVB score of the primiparous pregnants was 64.55±14.10 and there was a significant difference between the education, employment, mode of delivery, fear of childbirth, knowledge obtained from birth-related resources, spousal support, and readiness for birth.