International political economy of development: The US involvement in South Korea and Türkiye between 1945-1990
Kalkınmanın uluslararası siyasi ekonomisi: 1945-1990 arasında Güney Kore ve Türkiye'de ABD müdahiliyetinin rolü
- Tez No: 817926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 552
Özet
Bu tez, Uluslararası Politik Ekonomi perspektifinden, Güney Kore ve Türkiye'nin farklılaşan kalkınma sonuçlarını açıklamak ve bu farklı kalkınma süreçlerindeki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) programları ve dış politikasının rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük kaynak transferi sağladığı gerçeğini dikkate alarak, bu büyük kaynak aktarımının ve dış yardımlarının hem uluslararası siyasi ekonomi mimarisi için hem de alıcı ülkeler için önemli etkileri bulunmaktadır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Güney Kore ve Türkiye'nin kalkınma süreçleri işbu dış politika araçları tarafından etkilenmiş; ABD program ve yardımları, Güney Kore ve Türkiye'nin istikrar ve ekonomik kalkınmalarının temelini atmakta önemli bir rol oynamıştır. ABD dış yardım ve programları incelenirken, diğer aktörler arasındaki ilişkileri kapsayan dış faktörler-ekonomik yardım, güvenlik altyapısına müdahil olma, toprak reformunun ve ticarette Amerikan çıkarlarının teşviki, toplumsal yapı ve siyasi istikrar gibi bu program ve yardımlardan faydalanan ülkelerin iç dinamikleri, ve uluslararası siyasi ekonomi bağlamından soyutlanamayacak sistemik değişkenler ele alınacaktır. Bu dört eşdeğer araçtan oluşan bir kalkınma paketi, Amerika tarafından Türkiye ve Güney Kore'de farklı derecelerde uygulandı. Bu çerçevede, bu araştırma ABD programlarının ülkelerin kalkınmalarına katkıda bulunup bulunmadığını, nasıl katkıda bulunduğunu, ve neden Güney Kore ve Türk kalkınma deneyimlerinin farklılaştığı sorularına cevap bulmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine the divergent developmental trajectories of South Korea and Türkiye from the perspective of International Political Economy and find out the role of United States (US) programs and foreign policy in these countries. The US has long been an aid provider since the Second World War, and the noteworthy flow of US' resources has significant implications for both the international political economy architecture and the receiving countries. The development of South Korea and Türkiye has been heavily influenced by US foreign policy tools and their concomitants, which end up with a different and novel governing apparatus. In studying the US foreign programs, sources include; external features that are specific to the relationship between the US and other actors, domestic dynamics, i.e. economic aid, involvement in defense infrastructure capabilities, promotion of land reform, and promotion of American interests in trade, and the systemic variables, which cannot be abstracted from the ongoing international political economy context. One developmental package existing of four coequal tools were implemented in different degree in Türkiye and South Korea. In this framework, this research will seek answers and investigate how the US programs contribute growth and development of the countries, and why South Korean and Turkish economic and political development become different by situating the cases within a broader political economy framework.