Uluslararası enformasyon akışı ve yeni iletişim teknolojileri: İnternetin ticarileştirilmesinin Türkiye örnek olayındaki etkileri
International information flow and new telecommunication technologies: Effects of commercialization of the internet in the case study: Turkey
- Tez No: 81794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Enformasyon günümüzde giderek tüm sektörlerde değişik aktörler açısından en önemli değere dönüşüyor. Özellikle 1990'larda, hizmetler sektörü de küresel ticaretin konusu haline geldi. Bu süreçde, enformasyon dünya ticaret etldnliklerinin itici gücüne dönüştü. Ancak, 1970'lerde iletişim bilimciler tarafından tartışılan uluslararası iletişimde dengesiz ve eşitsiz iletişim ve gelişmiş ve azgelişmiş ülkeler arasındaki eşitsizlikler enformasyon üretimi, yayımı ve dağıtımı gibi alanlarda hala sürmektedir. Haberlerin, verilerin ve kültürel ürünlerin gelişmiş ve azgelişmiş ülkeler arasında dengesiz ve eşitsiz akışı, yeni iletişim ortamlarında, geçmiştekinden daha fazla önem kazanmaktadır. En büyük enformasyon taşıyıcısı olan internet son on yılda hızla gelişti. Pek çok sektör kendisini internete göre yeniden yapılandırdı. Günümüzde, dünya ticareti, alışkanlıklar ve toplumsal ilişkiler internet tarafından belirlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, internet üzerindeki enformasyon akışı ve uluslararası internet yapısı üzerinde gelişmiş ülkelerin, özellikle de ABD'nin denetim süreçlerini incelemektir. Bu çalışmada, internet üzerindeki enformasyon akışının dengesizliği ve eşitsizliği yanında, internetin enformasyon zengini ve enformasyon yoksulu ülkeler arasındaki farklılıkları büyüten özellikleri gösterilmektedir. 134
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information is becoming most important value for different actors in many sector. Especially in 1990s, trade turned on goods and services globally. In this stage, information is driving force of world trade activities. But, unbalanced and unequal flows of international communication and inequalities between developed and less developed countries that debated in 1970's by communication scholars are continuing in information production, dissemination, distribution etc. Unbalanced and unequal flows of news, data and cultural production between developed and less developed countries in the condition of new information and communication technologies became as important as in 1970's.. As a biggest information carrier, internet is growing rapidly in last 10 years. Many sectors are restructuring themselves according to internet. Today world trade, habits and social relationships are affected by the internet. The aim of this thesis is to examine the processes by which developed countries especially United States of America control the international internet structure and flow of information on the internet. In this study, it's shown that unbalanced and unequal flows of information on the internet and growing differentials between the information rich and information poor among the nation states for internet. XC^w^^risva^ MERKEP 135