Evaluation of epstein barr virus from a group of Covid-19 patients in Iraq
Irak'ta bir grup Covıd-19 hastasında epstein barr virüsünün değerlendirilmesi
- Tez No: 817940
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEZAN MEDHAT MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yakın zamanda tüm dünya üzerinde ciddi etkisi olan Covid -19 bir nükleokapside sahip, kapsüllenmiş, pozitif anlamda, tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Covid-19 hastaları arasında Epstein Barr Virüsü (EBV) bulaşmış olanların tek başına SARS-CoV-2 virüsü bulaşmış olanlara göre daha yüksek oranda solunum yetmezliği olduğu rapor edilmiştir. Bu durumun Irak'taki durumunu araştırmak amacıyla 10 Şubat-1 Eylül 2022 tarihleri arasında Kerkük Al-Shifaa Epidemiyoloji Hastanesinde Covid-19 hastası 50 yaş üstü herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan kadın ve erkek 100 hastadan ve 50 covid-19 olmayan kontrol grubu bireylerden azofaringeal sürüntü örnekleri toplanmıştır. ELISA tekniği ile Epstein Barr Virüsü IgM, IL-6 ve D-dimer analizleri yapılmıştır. C-Reaktif protein (CRP) analizi immünofloresan ile yapılmış olup Ferritin tayini yapabilmek için hastalardan ve kontrol grubundan kan örnekleri alınmıştır. Buna göre hastaların %90'ının Covid-19 pozitif olduğu PCR ile doğrulanmış olup bu hastaların %48,9'unun EBV- IgM'ye sahip olduğu bulunmuştur. EVB + olan COVID-19 hastalarının çoğunun orta ila şiddetli bir enfeksiyon durumu sergilediği tespit edilmiştir. EBV + olan COVID-19 hastalarında daha yüksek IL-6, ferritin, D-Dimer ve CRP seviyeleri tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre IL-6'nın Ferritin, D-Dimer ve CRP'ye paralel olarak Covid-19 şiddetinin belirlenmesinde biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 has recently had a severe impact on the whole world, and it is an encapsulated, positive sense, single-stranded RNA virus with a nucleocapsid. Among Covid-19 patients, those infected with Epstein Barr Virus (EBV) have a higher rate of respiratory failure than those infected with the SARS-CoV-2 virus alone. To investigate the status in Iraq, nazopharyngeal swab samples were collected from 100 patients, male and female, over the age of 50, with covid-19, without any chronic disease, and from 50 non-covid- 19 control group individuals in Kirkuk Al-Shifaa Epidemiology Hospital between February 10 and September 1, 2022. Epstein Barr Virus IgM, IL-6, and D-dimer analyzes were used with the ELISA technique. C-reactive protein (CPR) analysis was performed by immunofluorescence, and blood samples were taken from the patients and control group to determine Ferritin. Accordingly, it was confirmed by PCR that 90% of the patients were positive for Covid-19, and 48.9% of these patients were found to have EBV- IgM. It has been found that the majority of COVID-19 patients, especially those with EVB+, exhibit a moderate to severe infection state. COVID-19 patients with EBV+ had higher levels of IL-6, ferritin, D-Dimer, and CRP. According to the results obtained from this study, it has been shown that IL-6 can be used as a biomarker in determining the severity of Covid-19 in parallel with Ferritin, D-Dimer, and CRP.