An experimental study on mechanical properties of Al-Cu-Mg-Si alloy reinforced by micro and nano ceramic particles
Mikro ve nano seramik parçacıklarla güçlendirilmiş Al-Cu-Mg-Sı-alaşımının mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 817994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HUSSEİN ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde artan ihtiyaç nedeniyle, alüminyum esaslı kompozit veya kompozit malzemeler olarak bilinen, üstün endüstriyel ilerleme ve gelişmeye uygun, yüksek verimliliği ve sahip olduğu ayırt edici özellikler nedeniyle güçlendirilmiş alüminyum alaşımlarına olan talep artmıştır. Mühendislik malzemeleri (alüminyum matris kompozit). İki malzemeden oluşmaktadır. Veya daha fazla, farklı özelliklerde, bunlardan biri metalik bir alüminyum alaşımı olabilir ve diğeri metalik, camsı veya seramik bir destek malzemesi olabilir. Bu yazıda alaşım bazlı kompozit malzemeler (Al, Cu, Mg, MN ve Si) incelenmiştir. Nano Y2o3 (%1,2,3 Wt.) ve MicroY2o3 (%1,2,3 Wt.) ve Nano Y2o3 ve MicroY2o3 (%1,2,3 Wt.) karışımı ile basınçlı döküm yöntemi kullanılarak güçlendirilmiş ve elde edilmiştir. geliştirilmiş mekanik özelliklere sahip bir hibrit alüminyum. Ayrıca hazırlanan tüm numuneler üzerinde mekanik incelemeler ve testler gerçekleştirdik. Elektron mikroskobu sonuçları, destekleyici hibrit partiküllerin homojen bir şekilde dağıldığını, dolayısıyla hibrit vii kompozit malzemenin karıştırılarak döküm yöntemiyle başarısını göstermiştir. Sonuçlar, mikro malzemelerin takviye edici parçacıklarının ve Nano ve mikro malzemelerin hibrit malzemelerinin eklenmesi nedeniyle gelişmiş darbe tokluğu, akma gerilimi, çekme dayanımı ve korozyon direnci gösterdi. En iyi mekanik özellikler %2 MicroY2o3 eklendiğinde ortaya çıktı. Örneklerin geri kalanıyla karşılaştırıldığında.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the increasing need, the demand for reinforced aluminum alloys has increased due to its high efficiency and the distinctive properties it possesses, which are suitable for superior industrial progress and development, which are known as aluminum-based composite or composite materials. Engineering materials (aluminum matrix composite). It consists of two materials. Or more, of different properties, one of which may be a metallic alloy of aluminum, and the other may be a support material, either metallic, vitreous, or ceramic. In this paper, alloy-based composite materials (Al, Cu, Mg, MN, and Si) were studied. It was fortified with Nano Y2o3 (1.2.3 % Wt.) and MicroY2o3 (1.2.3% Wt.) and a mixture of Nano Y2o3 and MicroY2o3 (1.2.3% Wt.) in percentage, using the die casting method to obtain a hybrid aluminum with improved mechanical properties. In addition, we have performed mechanical examinations and tests on all prepared samples. Electron v microscopy results showed the distribution of the supporting hybrid particles in a homogeneous manner, hence the success of the hybrid composite material by the casting method by mixing. The results showed improved impact toughness, yield stress, tensile strength and corrosion resistance because of the addition of reinforcing particles of micro-materials, and hybrid materials of Nano- and micro-materials. The best mechanical properties appeared when adding 2% MicroY2o3. Compared to the rest of the samples.