Guitar 3D – Basic Chords mobil uygulamasının gitar eğitiminde kullanım durumuna ilişkin kullanıcı yorumları ve uygulama içi tercih analizi
A use case analysis of Guitar 3D – Basic Chords mobile application in guitar education with regard to user comments and in-app preferences
- Tez No: 817993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Science and Technology, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, Guitar 3D – Basic Chords mobil uygulamasının gitar eğitiminde kullanım durumuna ilişkin kullanıcı yorumları ve uygulama içi tercihlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada çoklu araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini 176 ülkede App Store ve Google Play uygulama mağazalarından uygulamayı indirmiş olan kullanıcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın kullanıcı davranışlarıyla ilgili örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş 138.299 kullanıcı oluşturmakta, araştırmanın kullanıcı yorumlarıyla ilgili örneklemini ise aynı yöntemle seçilmiş Türkçe veya İngilizce yorum yazmış olan 6.462 kullanıcı oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde kullanıcının uygulama içi etkileşim ve davranışlarıyla ilgili veriler, uygulama içindeki önemli fonksiyonların Firebase'le ilişkilendirilmesiyle toplanmıştır. Uygulamayla ilgili kullanıcı yorumlarına ise App Store Connect ve Google Play Console'dan alınan verilerle ulaşılmıştır. Araştırmada, kullanıcıların uygulama içinde tercih ettiği sanal kamera açıları, çalış teknikleri, akorlar, syllabic(Do-Re-Mi) veya alfabetik(A-B-C) nota seçimleri, sağ el veya sol el kullanım tercihleri, akor öğrenme oyununda gelmiş oldukları seviye, uygulamayı toplam kullanım sayıları, yapmış oldukları puanlamalar ve yorumlar veri olarak kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen verilerin analizinde, içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kullanıcı puanları ve yorumlarına göre, kullanıcıların uygulamadan memnun kaldıkları, uygulamanın gitara yeni başlayanlar için uygun olduğu, fayda sağladığı ve üç boyutlu görsellerin öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonucuna varılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, uygulamaya yeni dil seçeneklerinin eklenmesi, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için arayüz değişikliklerinin yapılması, yeni özelliklerin eklenmesi ve başka müzik enstrümanları için de üç boyutlu teknolojilerin kullanıldığı uygulamalar geliştirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the use case of Guitar 3D – Basic Chords mobile app in guitar education regarding user comments and in-app preferences. Multi- method was adopted in the study. The universe of the research consists of users who have downloaded the application from the App Store and Google Play application stores in 176 countries. The sample of the research about user behaviors consists of 138.299 users selected by simple random sampling method, and the sample of the research about user comments consists of 6.462 users who wrote comments in Turkish or English, selected by the same method. During the research process, data about the user's in-app interactions and behaviors were collected by associating important functions within the application with Firebase. User comments about the application were obtained from the App Store Connect and Google Play Console. In the research, users' preferences on functions as, virtual camera angles, playing techniques, chords, syllabic (Do-Re-Mi) or alphabetic (A-B-C) note selections, right-handed or left-handed option, the level they have reached in the chord learning game, total usage count of the application and users' ratings and comments were used as data. Content analysis method was used in the analysis of the data obtained in line with the purpose of the research. According to the findings obtained in the research, it was concluded that users were satisfied with the application based on their ratings and comments. In addition, according to user comments the application is suitable for beginners, it provides benefits, and the three-dimensional visuals facilitates learning. Based on the results obtained in the research, various suggestions were presented such as, adding new language options, making interface changes for a better user experience, adding new features, and developing apps using 3D technologies for other musical instruments.