Perinatal asfiksiye bağlı terapötik hipotermi uygulaması yapılan bebeklerde neonatal dönem bulgularının nöromotor gelişim basamakları ile ilişkisinin incelenmesi
Assessment of the relationship between neonatal period findings and neuromotor developmental stages in infants who underwent therapeutic hypothermia due to perinatal asphyxia
  1. Tez No: 817998
  2. Yazar: MERT ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Perinatal asfiksi ve neonatal hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), dünya çapında yüksek morbidite ve mortalite oranları ile ilişkilidir. Tedavisinde terapötik hipotermi (TH) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada kurumumuzda TH alan hastaların perinatal dönemdeki bulguları ile takiplerindeki nörolojik gelişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda 2013'ten itibaren TH almış ve en az 6 aylık çocuk nöroloji poliklinik kontrolü takibi olan hastaların perinatal dönem özellikleri geriye dönük olarak tarandı. Nörolojik gelişim düzeyi tüm hastalarda PEDS testi, 18 ay ve altındaki hastalara Alberta İnfant Motor Skoru (AIMS), 18 ay üzerindeki hastalara modifiye Rankin skoruyla (mRS) değerlendirildi. Hipoksi hasarının geliştiği dönemdeki klinik ve laboratuvar bulguları, nörogelişimsel test sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşları 45,8±23 ay olan 78 hasta dahil edildi. 13 hastada nörolojik defisit mevcuttu. PEDS skoru 23 hastada anormal olarak görüldü. mRS veya AIMS ise 12 hastada anormal izlendi. Hastaların takipteki nörolojik defisit varlığında; çoklu organ yetmezliği, troponin I yüksekliği, solunum yetmezliği, inotrop gerektiren dolaşım yetmezliği, böbrek yetmezliği, 5. dakika APGAR'ın 5'in altında olması ve hiperglisemi veya hipoglisemi birlikteliği istatistiksel olarak anlamlı saptandı. PEDS skoru anormal saptanan hastalarda; beraberinde konvulsiyon öyküsü, böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, çoklu organ yetmezliği, inotrop gerektiren dolaşım yetmezliği varlığı istatistiksel olarak anlamlı saptandı. mRS veya AIMS'in anormal saptandığı hastalarda ise; troponin I yüksekliği, inotrop gerektiren dolaşım yetmezliği, solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, Sarnat evresinin ileri olması, konvulsiyon öyküsü, 5. dakika APGAR'ın 5'in altında olması ve pH'ın 6,8'in altında veya 7,0'nin üzerinde olması ve elektrolit bozukluğu birlikteliği istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Sonuç: Hipoksik iskemik ensefalopati perinatal dönem etkenlerinden APGAR skoru düşüklüğünün, organ yetmezliklerinin, hipoglisemi veya hipergliseminin, troponin I artışının ve konvulsiyon öyküsü olmasının uzun dönem prognoz üzerinde anlamlı etkisi olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Perinatal asphyxia and neonatal hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) are associated with high morbidity and mortality rates worldwide. Therapeutic hypothermia (TH) is widely used in its treatment. In this study, our goal was to examine the findings in the perinatal period and the neurological development of the patients who received TH in our institution. Methods: In our study, the perinatal period characteristics of the patients who had taken TH since 2013 and had at least 6 months of follow-up in the pediatric neurology outpatient clinic were retrospectively screened. The level of neurological development was evaluated with the PEDS test in all patients, Alberta Infant Motor Score (AIMS) in patients 18 months and younger, and modified Rankin score (mRS) in patients over 18 months of age. Clinical and laboratory findings at the time of hypoxia injury were compared with neurodevelopmental test results. Results: 78 patients with a mean age of 45.8±23 months were included in the study. 13 patients had neurological deficits. The PEDS score was abnormal in 23 patients. mRS or AIMS was abnormal in 12 patients. In the presence of neurological deficit in the follow- up; multi-organ failure, troponin I elevation, respiratory failure, circulatory failure requiring inotropes, renal failure, 5th minute APGAR value below 5, and hyperglycemia or hypoglycemia association were found to be statistically significant. In patients with abnormal PEDS score; concomitant history of convulsions, renal failure, respiratory failure, multiple organ failure, circulatory failure requiring inotropes were found to be statistically significant. In patients with abnormal modified Rankin score or AIMS; the association with troponin I elevation, circulatory failure requiring inotropes, respiratory failure, renal failure, advanced Sarnat stage, history of convulsions, 5th minute APGAR below 5, and pH below 6.8 or above 7.0, electrolyte disturbance were found to be statistically significant. Conclusion: It was thought that low APGAR score, organ failures, hypoglycemia or hyperglycemia, troponin I increase and a history of convulsions, which are among the perinatal factors of hypoxic ischemic encephalopathy, have a significant effect on long- term prognosis.