Neonatal ishalli buzağılarda serum selenyum düzeyi ile periferal dolaşımdaki CD4+ ve CD8+ t lenfositleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum selenium level and peripheral circulating CD4+ and CD8+ T lymphocytes in calves with neonatal diarrhea
- Tez No: 817999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KIZIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada neonatal ishalli buzağılarda serum selenyum düzeyi ile dolaşımdaki CD4+ ve CD8+ T lenfositleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma neonatal dönemdeki (1-28 günlük) değişik ırklara ait toplam 50 buzağı üzerinde yürütülmüştür. Buzağılar Rotavirüs (n=10), Cryptosporidium parvum (C.parvum) (n=10), Koronavirüs (n=5), Rotavirüs+C.parvum (n=5) ve Kontrol (n=20) grubu şeklinde gruplandırılmıştır. Tüm gruplardaki hayvanlardan tekniğine uygun olarak vena jugularislerinden antikoagulantsız tüplere 8 ml, EDTA'lı kan alma tüplerine ise 3 ml kan örnekleri alınmıştır. Antikoagulantsız tüplere alınan kan numuneleri pıhtılaştıktan sonra soğutmalı santrifüjde 5000 g'de +4oC'de 10 dakika santrifüj edilerek serum örnekleri çıkarılmıştır. Serum selenyum düzeyleri indüktif olarak eşleşmiş plazma-kütle spektrofotometresi (ICP-MS) ile analiz edilmiştir. Hücre yüzey antijenlerininin belirlenmesinde EDTA içeren antikoagulantlı kan örnekleri CD4+ ve CD8+T lenfosit düzeyinin belirlenmesi için Flow Sitometri cihazında analiz edilmiştir. Çalışma gruplarının serum selenyum düzeyleri arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,261).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between serum selenium level and circulating CD4+ and CD8+ T lymphocytes in calves with neonatal diarrhea. The study was carried out on a total of 50 calves of different breeds in the neonatal period (1-28 days old). Calves were grouped as Rotavirus (n=10), Cryptosporidium parvum (C.parvum) (n=10), Coronavirus (n=5), Rotavirus+C.parvum (n=5) and Control (n=20) groups. 8 ml blood samples were taken from vena jugularis into tubes without anticoagulant and 3 ml in EDTA blood collection tubes from animals in all groups, in accordance with the technique. After the blood samples taken into tubes without anticoagulant coagulated, they were centrifuged at 5000 g at +4oC for 10 minutes in a refrigerated centrifuge, and serum samples were extracted. Serum selenium levels were analyzed by inductively coupled plasma-mass spectrophotometer (ICP-MS). In the determination of cell surface antigens, EDTA containing anticoagulant blood samples were analyzed in a Flow Cytometry device to determine CD4+ and CD8+T lymphocyte levels. There was no statistically significant difference between the serum selenium levels of the study groups (p>0.261).