Turizmde kadın çalışanların cam tavan sendromuna maruz kalma düzeyleri ile iş doyumları arasındaki ilişki: Kamu ve özel sektör işletmelerinde bir uygulama
The relationship between levels of glass ceiling syndrome experienced by female empolees in tourism and their job satisfaction: A study in public and private sector businesses
- Tez No: 818006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS FEYZA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada turizm sektöründe kadın işgörenlerin cam tavan algılarının iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda kamu ve özel sektör çalışanları üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini turizm sektöründe çalışam kadın iş görenlerden oluşmaktadır. Ankara'da kamu ve özel sektörde çalışan çok sayıda kadın olması nedeniyle araştırma grubu Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve üniversitedeki akademisyenler, THY, otel ve seyahat acentelerinde çalışan kadın iş görenler seçilerek yapılmıştır. 250 anket kamu sektörü çalışanlarına ve 250 anket özel sektör çalışanlarına olmak üzere, toplam 500 anket gönderilmiş ve geçerli kabul edilen 388 anket analiz edilmiştir.Anket formu, demografik özellikler, cam tavan sendromu ölçeği ve iş tatmini ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS (The Statistical Package for Social Science) istatistik programı kullanılmış ve analiz sırasında Pearson Korelasyonu, t-testi ve one way ANOVA testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda cam tavan sendromunun, turizm sektöründe istihdam edilen kadın çalışanların iş doyumu üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. https://orcid.org/0000-0002-5410-9074?lang=en
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of the glass ceiling perception of female employees in the tourism sector on job satisfaction. The research was conducted on both public and private sector employees. The target population of the study consisted of female employees working in the tourism sector. Due to the large number of female employees in both public and private sectors in Ankara, the research group was selected from female employees working in the Ministry of Tourism, TÜRSAB (Association of Turkish Travel Agencies), university academics, THY (Turkish Airlines), hotels, and travel agencies. A total of 500 questionnaires were distributed, 250 to public sector employees and 250 to private sector employees, and 388 valid questionnaires were analyzed. The questionnaire consisted of three sections: demographic characteristics, the glass ceiling syndrome scale, and the job satisfaction scale. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Science (SPSS) software, and during the analysis, Pearson Correlation, t-test, and one-way ANOVA test were conducted. As a result of the study, it was found that the glass ceiling syndrome has a negative and significant impact on the job satisfaction of female employees employed in the tourism sector. https://orcid.org/0000-0002-5410-9074?lang=en