Ki̇enböck hastaliğinda cerrahi̇ tedavi̇ sonuçlarimiz
Our surgical treatment results in kienböck's disease
  1. Tez No: 818005
  2. Yazar: AHMET SERHAT GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ASIM CILIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kienböck hastalığı, sıklıkla genç erişkinlerde görülen etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, lunat kemiğin avasküler nekrozudur. İlerleyici bir hastalık olması ile beraber tedavi edilmediği taktirde el bileği instabilitesi, lunat kemikte fragmantasyon, karpal mesafede kısalma ve proksimal karpal bölgede artroza neden olan sakatlayıcı bir hastalıktır. Çalışmamızda lunat kemiğin avasküler nekrozu nedeniyle 2009-2013 yılları arasında hastanemiz el cerrahisi servisinde opere edilip radial kısaltma osteotomisi ve proksimal sıra karpektomi uygulanan hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını araştırdık. 6 erkek ( % 40 ), 9 kadın ( % 60) olmak üzere 15 hasta değerlendirildi. Genel yaş ortalaması 38 (21-53) olup, erkeklerde 39 (30-52), kadınlarda 37 (21-53) idi. Dokuz (% 60) hastada sağ, altı (%40) hastada sol el tutulumu gözlenmekle beraber bilateral tutulum gözlenen hasta yoktu. Tedavi öncesinde hasta el bilekleri Lichtman sınıflamasına göre gruplara ayrıldığında; evre II 5 (%33), evre IIIa 4 (%27), evre IIIb 6 (%40) hasta olduğu görüldü. 7 hastaya radial kısaltma osteotomisi, 8 hastaya proksimal sıra karpektomi uygulandı. Kontrollerde hastalar fonksiyonel ve radyolojik olarak değerlendirildi. Nakamura Değerlendirme çok iyi sonuç % 34 (n=5), iyi sonuç % 40 (n=6), orta sonuç ise % 13 (n=2) ve yetersiz sonuç %13 (n=2) oranında bulundu. Radial kısaltma ostetomisi uygulanan hastalardan 4 (%57)'ünde çok iyi sonuç 3 (%43)'ünde iyi sonuç elde edildi, orta ve yetersiz sonuç elde edilen hasta yoktu. Proksimal sıra karpektomi hastalarda ise 1 (%12)'inde çok iyi, 3 (%38)'ünde iyi, 2 (%25)'sinde orta ve 2 (%25)'sinde yetersiz sonuç elde edildi. Sonuç olarak radial kısaltma, karpal çökmenin olmadığı evre 2 ve evre 3a da uygulandığında radyolojik olarak hastalarda ilerleme görülmemiş, el bileği hareket genişlikleri tedavi öncesi döneme göre artmıştır. Proksimal sıra çıkartılması ileri evre hastalarda bir kurtarma ameliyatı olarak başarılı bulunmamıştır. Radyolojik bulgular ilerlemiştir. Klinik olarak hastalarda hafif aktiviteler ile ağrı belirgindir. Hastaların çoğu tedavi sonrasında, geliştirdikleri kişisel korunma mekanizmaları ve kısıtlamalar ile eski mesleklerine devam edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Kienböck's disease is an avascular necrosis of the lunate bone, the etiology of which is unknown and is often seen in young adults. Although it is a progressive disease, it is a disabling disease that, if left untreated, causes wrist instability, fragmentation of the lunate bone, shortening of the carpal distance and arthrosis in the proximal carpal region. In our study, we investigated the radiological and functional results of patients who were operated on in the hand surgery service of our hospital between 2009 and 2013 due to avascular necrosis of the lunate bone and underwent radial shortening osteotomy and proximal row carpectomy. 15 patients, 6 males (40%) and 9 females (60%), were evaluated. The overall average age was 38 (21-53) and 39 (30-52) for men and 37 (21-53) for women. Although right hand involvement was observed in nine (60%) patients and left hand involvement in six (40%) patients, there was no patient with bilateral involvement. When patient wrists are divided into groups according to Lichtman classification before treatment; It was observed that there were 5 (33%) stage II patients, 4 (27%) stage IIIa patients, and 6 (40%) stage IIIb patients. Radial shortening osteotomy was performed in 7 patients, and proximal row carpectomy was performed in 8 patients. During the follow-up visits, the patients were evaluated functionally and radiologically. Nakamura Evaluation found very good results in 34% (n=5), good results in 40% (n=6), fair results in 13% (n=2) and unsatisfactory results in 13% (n=2). Among the patients who underwent radial shortening osteotomy, 4 (57%) had very good results and 3 (43%) had good results; there were no patients with fair or inadequate results. In proximal row carpectomy patients, 1 (12%) had very good results, 3 (38%) had good results, 2 (25%) had fair results, and 2 (25%) had inadequate results. As a result, when radial shortening was applied in stages 2 and 3a, where there was no carpal collapse, no radiological improvement was seen in the patients, and wrist range of motion increased compared to the pre-treatment period. Proximal row removal has not been found successful as a salvage surgery in advanced stage patients. Radiological findings have progressed. Clinically, pain is evident in patients with light activities. After treatment, most patients can continue their previous professions with the personal protection mechanisms and restrictions they have developed.