Türkiye'deki derneklerde muhasebe ve vergi uygulamaları
Accounting and tax practices in associations in Turkey
  1. Tez No: 818007
  2. Yazar: RİM EL BEDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF AYLUÇTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki derneklerin muhasebe ve vergi sistemini incelemek ve Nasaem Khair adlı derneğin finansal yönetimini incelemektir. Derneklerin finansal yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve derneklerin finansal performanslarını iyileştirmek için öneriler sunmak çalışmanın amacı olacaktır. Bu nedenle, Nasaem Khair adlı derneğin vergi ve muhasebe sistemleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, finansal ve muhasebe yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir ekibin işbirliği ve uzman danışmanlık hizmetlerinin önemini vurgulamaktadır. Yasalara uygun olarak düzenli mali raporlar ve vergi beyannameleri hazırlanarak derneklerin finansal sorunlardan kaçınmaları desteklenmektedir. Bu araştırma, Türkiye'deki derneklerin muhasebe ve vergi sistemine ilişkin önemli bir analiz sunmaktadır. Nasaem Khair Derneği'ndeki araştırmalar, derneklerin mali konularda bazı sorunlarla karşılaşabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, Nasaem Khair adlı derneğin bir muhasebe uzmanı istihdam etmesi ve dışarıdan danışmanlık hizmeti alması, muhasebe ve vergi uygulamalarında daha etkili bir yaklaşım benimsemesine yardımcı olmuştur.Kaynak yönetimi ve bütçeleme planlamalarını güçlendirerek, derneklerin finansal performanslarını iyileştirmek için otomatik ve etkili sistemlere geçmeleri önerilmektedir. Ayrıca, düzenli ve istikrarlı gelir kaynakları oluşturma, maliyetleri etkin bir şekilde yönetme ve mali raporlamaları düzenli olarak denetleme, derneklerin sürdürülebilirliği için önemli adımlardır. Bu sonuçlar, araştırmacılara ,ilgili paydaşlara ve derneklerin finansal yönetimiyle ilgili karar vericilere rehberlik edecek değerli bir kaynak sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the accounting and tax system of associations in Turkey and to analyze the financial management of the association named Nasaem Khair. The goal of the study is to obtain more knowledge about how associations manage their finances and to offer suggestions for improving that performance. As a result, a thorough analysis of“ Nasaem Khair's”tax and accounting systems has been carried out. The study emphasizes the need of consulting with a specialist team and working together in financial and accounting management. Associations can prevent financial problems by adhering to legal obligations through frequent submission of financial reports and tax filings. The present study offers a major analysis of Turkey's association accounting and tax systems. According to the study done on“ Nasaem Khair,”associations may have particular difficulties when it comes to money. However, hiring an accounting professional and using outside consulting services have made it easier to implement more efficient methods for accounting and tax processes. It is advised that associations make the switch to automated and effective methods to boost budget planning, better resource management, and improve financial performance. The sustainability of associations also depends on having consistent and reliable income streams, effective cost management, and frequent audits of financial reporting. Researchers, pertinent stakeholders, and decision-makers involved in the financial management of associations might benefit greatly from these results.