Sıçan omurgasında implant ilişkili enfeksiyon modelinde gümüşnanopartikülün profilaksi etkinliği
  1. Tez No: 818009
  2. Yazar: ABDURRAHİM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA KARAGÖZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çeşitli faktörler postoperatif enfeksiyon riskini artırır. Bazı deneysel çalışmalar gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) cerrahi enfeksiyona karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, omurga stabilizasyonunu sağlayan sıçan modelinde AgNP'nin enfeksiyon gelişimini önlemedeki etkinliğini belirlemeyi amaçladık.Bu çalışmada ağırlıkları 300-350 g arasında değişen 32 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Denekler rastgele dört gruba ayrıldı. Tüm gruplarda omurgaya titanyum vidalar yerleştirildi.Grup 2, 3 ve 4'te S.aureus ve P.aeruginosa, cerrahi bölgede 106 CFU/10 μL konsantrasyonunda ekildi. Ayrıca Grup 3'te maltoz çözeltisinde 0,5 mg/kg AgNP, Grup 4'te ise maltoz çözeltisi kullanıldı.Daha sonra histopatolojik incelemeler yapıldı. Grup 1 (kontrol grubu) dışındaki tüm gruplarda fasya, kas, kemik ve vidalarda S. aureus ve P.aeruginosa üredi. Kan kültürlerinde Grup 2'de 1 rad'ta, Grup 3'te 6 rad'ta, Grup 4'te 2 rad'ta S. aureus ve P. aeruginosa üremesi görüldü. Grup 3. Grup 1'de inflamasyonun derecesi anlamlı olarak daha düşüktü. Histopatolojik olarak hiçbir organda gümüş birikimi saptanmadı.Lokal AgNP uygulaması enfeksiyonun şiddetini azalttı. Bu doz toksik değildi. Ancak AgNP'nin bu dozda uygulanması lokal enfeksiyon oranını azaltmadı. Bu nedenle ideal etkili dozun belirlenmesi için yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Several factors increase the risk of postoperative infection. Some experiment al studies have shown that silver nanoparticles (AgNP) have a protective effect from surgical infection. This study aimed to determine the effectiveness of AgNP in preventing the development of infection in the spinal stabilization rat model.In this study , 32 Sprague -Dawley rats weighing 300–350 g were used. Subjects were randomly divided into four groups. Titanium screws were placed in the spine in all groups. In Groups 2, 3, and 4, S.aureus and P.aeruginosa were cultivated in the surgical site at a conce ntration of 106 CFU/10 μL. Additionally, 0.5 mg/kg AgNP in maltose solution in Group 3 and maltose solution in Group 4 were used. The histopathological examinations were then done.In the fascia, muscle, bone, and screws in all groups, except in Group 1 (c ontrol group), S. aureus and P.aeruginosa reproduced. In blood cultures, there was growth of S. aureus and P. aeruginosa in 1 subject in Group 2, 6 subjects in Group 3, and 2 subjects in Group 4. The growth of S. aureus and P.aeruginosa was significantly i ncreased in Group 3. The degree of inflammation was significantly lower in Group 1. No accumulation of silver was detected in any organs histopathologically.Application of local AgNP decreased the severity of infection. This dose was not toxic. However, administration of AgNP at this dose did not decrease the local infection rate. Therefore, new studies should be conducted to determine the ideal effective dose.