Maternal gatekeeping and paternal self-efficacy in the relation between dyadic adjustment and coparenting among fathers: Moderated mediation models
Babalarda çift uyumu ve birlikte ebeveynlik arasındaki ilişkide anne bekçiliği ve baba öz yeterliliği: Durumsal aracılık modelleri
- Tez No: 818008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, babaların birlikte ebeveynlik kalitelerinin evlilik uyumu, annelik bekçiliği ve ebeveyn öz yeterliği ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma için 3-7 yaş grubunda çocuğu olan, evli 222 babadan veri toplanmıştır. Veri toplama amacıyla demografik bilgi formu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği, Birlikte ebeveynlik Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Annelik Bekçiliği Ölçeği Baba Formu kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkilerin incelenmesi için aracılık ve durumsal aracılık modelleri test edilmiştir. Çalışma bulguları doğrultusunda, babaların evlilik uyumu ile birlikte ebeveynlikleri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu ve annelik bekçiliği alt boyutları olan teşvik, kontrol ve engelin evlilik uyumu ve birlikte ebeveynlik ilişkisinde aracılık ettiği saptanmıştır. Test edilen durumsal aracı modellerinde ise, babaların ebeveyn öz yeterliğinin, anne bekçiliği alt boyutlarının evlilik uyumu ve birlikte ebeveynlik ilişkisindeki dolaylı etkisinde düzenleyici rolü olup olmadığı incelenmiş, kontrol ve teşvik boyutları için ebeveyn öz yeterliğinin düzenleyici rolü anlamlı bulunmuştur. Araştırma, babaların aile sisteminin iki elementi olan evlilik uyumları ile birlikte ebeveynlikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş, aile sistemindeki diğer ögeler ve kişisel özelliklerin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fathers' coparenting qualities and dyadic adjustment, maternal gatekeeping, and paternal self-efficacy. For the study, data were collected from 222 married fathers with children in the 3-7 age group. Demographic information form, Revised Dyadic Adjustment Scale, Coparenting Scale, Parental Attitude Scale and Maternal Gatekeeping Scale Father Form were used for data collection. For the purpose of the research, mediation and moderated mediation models were tested to examine the direct and indirect relationships between the variables. In line with the findings of the study, it was determined that the relationship between fathers' dyadic adjustment and coparenting was significant, and that the sub-dimensions of maternal gatekeeping, encouragement, control and discouragement, mediated the relationship between dyadic adjustment and coparenting. In the tested moderated mediation models, it was examined whether the fathers' parental self-efficacy had a moderator role in the indirect effect of the maternal gatekeeping sub-dimensions on dyadic adjustment and coparenting relationship, and the moderator role of parental self-efficacy for the control and encouragement dimensions was found to be significant. The research revealed the relationship between fathers' dyadic adjustment and coparenting, which are two elements of the family system, and emphasized the importance of other elements in the family system and personal characteristics.