Edebiyat dünyası Dergisinin sistematik indeksi ve incelenmesi
Systematic index and analysis of the Journal of the Edebiyat Dünyası
- Tez No: 818017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dergiler, yayımlandığı dönemde geniş kitlelere hitap eden, olayları faklı yönlerden ele alan, geçmiş dönemlere siyasal, kültürel, sanatsal, düşünsel ve toplumsal yönden ışık tutan ürünlerdir. Tanzimat dönemi ile edebiyatımıza giren dergiler o zamandan sonra sürekli rağbet görmüştür. Tarihimizi incelerken dergiler bize zengin içerikler sunmuştur. Yayımlandığı döneme göre farklı misyonlar üstlenen dergilerin bazıları uzun zaman varlığını sürdürürken bazıları da yolculuğunu kısa sürede sonlandırmıştır. Bu çalışma, 1948 yılında aylık“edebiyat, sanat, fikir ve aktüalite”dergisi olarak çıkan toplumcu gerçekçi çizgide eserler veren Edebiyat Dünyası dergisi üzerinedir. Dergi; şekil, içerik, konu, sanatçı kadrosu, dönemin önemli olayları yönüyle incelenecektir. Çeşitli zorluklardan dolayı 1948-1950 yılları arasında 26 sayı yayımlanan derginin farklı yönlerden incelemesi yapılacaktır. Çalışmamızın ana kaynağını oluşturan derginin bazı sayıları Beyazıt Devlet Kütüphanesinden bazıları da TÜSTAV arşivinden temin edilmiştir. Tezimizin giriş bölümünden sonra çalışma, dört ana başlık halinde toplanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Edebiyat Dünyası'nın incelemesi yapılmış, yayın hayatı ve edebiyatımızdaki yerine dair tespitlere yer verilmiştir. İkinci bölümde; derginin mizanpaj özellikleri anlatılıp, derginin içeriği ve derginin yazar kadrosu başlıklarının altında derginin kaç sayıdan oluştuğu, içeriği, hangi basımevinde basıldığı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmacılara kolaylık sağlamak amacıyla, derginin sistematik dizini üç başlık halinde toplanmıştır: derginin kronolojik dizini, türlerine göre dizin ve yazar adına göre dizin yapılmıştır. Kronolojik dizin başlığı altında; tüm sayılar ve içinde yer alan yazar adı, yazının başlığı, yayım tarihi gibi bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde dergideki eserlerin içerikleri okunarak özetlenmiştir. Son olarak sonuç, kaynakça, ekler bölümleriyle tezimiz tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magazines are products that appeal to large audiences at the time they are published, deal with different aspects in sections, and shed light on cultural, visual, intellectual and social aspects that are common to past periods. The magazines that entered our literature with the Tanzimat period have been in constant demand since then. While examining our history, magazines have provided us with rich content. While some of the journals that took on different missions according to the period of their publication continued for a long time, some ended their journey in a short time. This study is about the magazine Edebiyat Dünyası, which was published in 1948 as a monthly“literature, art, idea and actuality”magazine, which produces works in a socialist realist line. magazine; form, content, subject, artist staff, important parts of the period will be examined. Due to various difficulties, the magazine, which was published 26 issues between 1948-1950, is examined from different aspects. Some of the materials of the journal, which is the main content of our study, were obtained from the Beyazıt State Library and some from the TÜSTAV archive. After the introduction of our thesis, the study has been gathered under five main headings. In the first part of our study, the Edebiyat Dünyası was examined, and the relevant determinations were included in its publication life and its place in our literature. in the second part; The layout features of the magazine were explained, and under the titles of the content of the magazine and the writers of the magazine, information was given about how many times the magazine was available, in which printing house the content was published. In order to bring together the third graders, the journal systems index has been collected under three headings: the chronological index of the journal, the index according to the genres, and the index according to the author's name. Under the heading of the chronological index; All numbers and information such as name, title of the article, date, publisher and author are given. The contents of the components in the journal in the fourth source were read and summarized. Finally, our thesis has been completed with the conclusion, bibliography and appendices.