Matematiksel modelleme etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mathematical modeling activities on 8th grade students' critical thinking skills
  1. Tez No: 818018
  2. Yazar: BARIŞ DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematiksel modelleme etkinliklerinin 8. Sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırması şeklinde tasarlanmıştır. Karma yöntem araştırması desenlerinden ise“eş zamanlı iç içe geçmiş desen”benimsenmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel bölümünde ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 40'ı deney grubunda, 40'ı kontrol grubunda olmak üzere toplam 80 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda sosyo-kritik modelleme yaklaşımı çerçevesinde hazırlanan matematiksel modelleme etkinlikleri yedi hafta süreyle (21 ders saati) uygulanırken, kontrol grubunda mevcut öğretim programı ile derslere devam edilmiştir. Eleştirel Düşünme Beceri Testi ve Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesinde ön test uygulama sonrasında ise son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada, nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS Statistics 26 sürümü kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Shapiro-Wilk normallik testi, bağımlı örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi sonucunda, deney grubunda Eleştirel Düşünme Beceri Testi ve Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kontrol grubunda ise Eleştirel Düşünme Beceri Testi ve Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulandığı deney grubunda öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve eleştirel düşünme eğilimleri, mevcut öğretim programının uygulandığı kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde artmıştır. Araştırmanın nitel bulguları Eleştirel Düşünme Becerilerini Ölçme Rubriği ile elde edilmiştir. Rubrik sonuçları, matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulanması sürecinde, deney grubu öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerinin gelişerek arttığını göstermiştir. Bu bağlamda, araştırmanın nicel ve nitel verilerinin birbirini destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, sosyo-kritik modelleme yaklaşımı çerçevesinde hazırlanan matematiksel modelleme etkinliklerinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini ve eleştirel düşünme eğilimlerini geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematical modeling activities on the critical thinking skills of 8th grade students. The research was designed as a mixed method research in which qualitative and quantitative research methods were utilized in combination. A mixed method research design,“concurrent nested design”was adopted. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was applied in the quantitative part of the study, and a case study was applied in the qualitative part. The study group consisted of 80 eighth grade students, 40 in the experimental group and 40 in the control group. In the experimental group of the study, mathematical modeling activities prepared within the framework of the socio-critical modeling approach were applied for seven weeks (21 lesson hours), and the control group continued the lessons with the current curriculum. Critical Thinking Skills Test and Critical Thinking Tendency Scale were applied to the experimental and control groups as pre-test before and post-test after the implementation. In the study, SPSS Statistics 26 version program was utilized to analyze the quantitative data. Shapiro-Wilk normality test, dependent sample t- test and independent sample t-test were used for quantitative data analysis. As a result of the analysis of the quantitative data, a significant difference was detected between the pre-test and post-test scores of the Critical Thinking Skills Test and Critical Thinking Tendency Scale in the experimental group in favor of the post-test. In the control group, no significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the Critical Thinking Skills Test and Critical Thinking Tendency Scale. In the experimental group in which mathematical modeling activities were implemented, the critical thinking skills and critical thinking tendencies of the students significantly increased compared to the students in the control group in which the current curriculum was implemented. The qualitative findings of the study were collected with the Rubric for Measuring Critical Thinking Skills. The results of the rubric showed that during the implementation of mathematical modeling activities, the critical thinking skills of the experimental group students improved and increased. In this context, the quantitative and qualitative data of the study were found to be mutually reinforcing. The results of the study suggest that mathematical modeling activities designed within the framework of the socio-critical modeling perspective improved students' critical thinking skills and critical thinking tendencies.