Milli Folklor Enstitüsü ve halkbilimi çalışmalarındaki yeri
National Folklore Institute and related with Turkish folklore's working
  1. Tez No: 81802
  2. Yazar: ZERRİN KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Folklorda devlet bünyesinde kurumlaşma ilk olarak Millî Folklor Enstitüsü'nün kurulmasıyla gerçekleşmiştir. Millî Folklor Enstitüsü kuruluncaya kadar Türkiye'de folklor çalışmaları, folklora ilgi duyan amatör ve hevesli kişilerce ya da gönüllü kuruluşlarca gerçekleştirilmiş, sınırlı sayıda bilimsel çalışma ve yayın yapılabilmiştir. Enstitünün kurulmasıyla folklor çalışmaları devlet tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Gerekli bütçe sağlanarak Türk Halkbilimi çalışmalarının bu kurum içinde daha rahat bir şekilde yürütülmesi sağlanmaya çalışılmıştır, Türk Halkbilimi alanındaki bilimsel derleme, inceleme ve yayın çalışmalarına belirli bir hız kazandırılmıştır. Bu çalışmada, günümüzde halen“Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü”(HAGEM ) olarak faaliyetlerine devam eden“Millî Folklor Enstitüsü”nün tarihçesi, teşkilat yapısı, personel durumu, gelişim süreçleri ve çalışmaları değerlendirilerek kurumun işlevlerini ne oranda yerine getirdiği ve Türk Halkbilimi çalışmaları içindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Öncelikle bu kurum ile ilgili ve diğer alanlarda yayımlanmış kitap ve süreli yayınların bir bibliyografyası oluşturulmuştur. Ayrıca günümüzde HAGEM olarak faaliyet gösteren“Millî Folklor Enstitüsü”nün kuruluş çalışmaları, günümüze kadar olan gelişimi, bu süreçte meydana gelen değişmeler ve kurumun faaliyetleri ile ilgili orijinal yazılı belge ve kaynaklara ulaşılmıştır. Yazılı metinlerin incelenmesinden sonra, kurumda daha önce görev almış ve halen bugün görev yapmakta olan yetkililerden ve alanm araştırmacılarından görüşmeyi kabul edenleriyle mülakat yapılmıştır. Mülakatlar sırasında ses ve görüntü kayıt cihazlarından faydalanılmıştır. Yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen veriler uyarınca günümüzde HAGEM olarak faaliyetlerini sürdüren“Millî Folklor Enstitüsü'nün ”tarihi gelişimi, bugünkü durumu ve Türk Halkbilimine katkıları kronolojik olarak Türk Halkbilimi açısından bir bütünlük içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first administration about folklore is realized by establishing of“National Folklore Institute”.until the establishment of National Folklore Institute, folkloric activities performed by amateurs and voluntary organizations who are interested in folklore. They are issued limited number of scientific studies. Also there were problems in documentation and analyze of compiled (artistic ) materials. After the establisment of institute, folkloric studies is supported by government. By supplying necessary budget, reserarch in Turkish traditional (popular ) culture more smooth and easygoing, investigation, compilation and publication on Turkish folklore is gained acceleration. At this article it is investigated pros and cons of establihment of national folklore institute - it is renamed now as Research and Development centre of popular cultures - HAGEM, with a criticized angle of view. First of all bibliography is prepared with publications and periodicals about the institute and interested fields. On the other hand information about historical development and today situtation of the institute is collected together. After doing research on texts; interviews done with the people some, going on working at institute and some worked formerly. And audio - visual recording machines are used along the interviews. Written and verbal data sources, historical developments, today position and its support to Turkish folklore is evaluated in chronological order.