Liselerde yönetici ve öğretmenlerin eğitimde uzmanlık hizmetleri gereksinimi konusundaki görüşleri 'Trabzon ili örneği'
The Opinions of high school administrators and teachers on the need for specialists services in education
  1. Tez No: 81803
  2. Yazar: EŞREF NURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, liselerdeki yöneticilerin ve öğretmenlerin eğitimde uzmanlık hizmetlerine duydukları gereksinimin derecesini, bu gereksinimin yönetici ve öğretmenlere göre farklı olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Trabzon il merkezinde bulunan 13 lisede görevli 81 okul yöneticisi ve 888 öğretmen oluşturmaktadır. Liselerdeki okul yöneticilerinin tamamı, öğretmenlerin %25'i çalışma kapsamına alınmıştır. Öğretmen örneklemi eşit şans yoluyla alınmıştır. Yöneticilerden 81, öğretmenlerden 198 geçerli anket alınmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde istatistiksel teknikler olarak, t testi, tek yönlü varyans analizi ve“Tukey”testi kullanılmıştır. Liselerde görevli yöneticiler, eğitim denetimi ve eğitim planlaması alanında uzmana“orta”; eğitimde rehberlik, program geliştirme, özel eğitim, eğitim teknolojisi, beslenme eğitimi, halk eğitimi, ölçme-değerlendirme, okul işyeri ilişkileri ve okul kütüphaneciliği alanında“çok”derecede gereksinim duymaktadırlar. Liselerde görevli öğretmenler ise, uzmana eğitim denetimi alanında“orta”; eğitim planlaması, eğitimde rehberlik, program geliştirme, eğitim teknolojisi, beslenme eğitimi, halk eğitimi, ölçme-değerlendirme ve okul işyeri ilişkileri uzmanına“çok”; özel eğitim ve okul kütüphaneciliği alanında“pek çok”derecede gereksinim duymaktadırlar. Liselerde görevli yönetici ve öğretmen görüşleri arasında; 1- Eğitim denetimi, eğitim planlaması, eğitimde rehberlik, program geliştirme, ölçme-değerlendirme ve okul kütüphaneciliği alanında uzman kişilere gereksinim duyma derecelerine ilişkin görüşlerde istatistiksel farkyoktur. Yönetici ve öğretmenler okul ortamında bu uzmanlara gereksinim duyma konusunda aynı görüştedirler. 2- Özel eğitim.eğitim teknolojisi, beslenme eğitimi, halk eğitimi ve okul işyeri ilişkileri uzmanına duyulan gereksinime ilişkin görüşler arasında istatistiksel fark vardır. Okul ortamında bu uzmanlara yöneticiler öğretmenlerden daha az gereksinim duymaktadırlar. Öğretmenler, psikolojik danışma ve rehberlik, beslenme eğitimi, okul kütüphaneciliği uzmanlarına yöneticilerin duyduğundan daha çok gereksinim duymaktadırlar. Uzmanlık hizmetlerine, meslek liseleri öğretmenleri, diğer lise türleri öğretmenlerinden daha çok gereksinim duymaktadırlar. Bu doğrultuda şu öneriler yapılmıştır: 1 -Okullarda eğitim uzmanları istihdam edilmelidir. 2- Eğitimde uzmanlık hizmetleri alanında yetişmiş elemanların var olmasına rağmen, bu elemanların eğitim örgütünde yeterince istihdam edilmemesinin nedenleri araştırılmalıdır. 3-Eğitim denetmenine duyulan gereksinimin diğer uzmanlık alanlarına göre düşük olması, eğitim denetimi uygulamalarının çağdaş denetim özelliklerini yeterince taşımadığı düşündürmektedir. Bu nedenle eğitim denetmenleri, çağdaş eğitim denetimini iyi uygulayabilecek nitelikte yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study is to find out how necessary it is for specialist services in the education for high school administrators and teachers. The opinions of these educators and the differences, if found between the opinionst, are also examined. This study includes 93 school administrators and 888 teachers who work in the center of Trabzon. All of the high school administrators and 25 percent of the teachers have been regarded as the sample of the study. In the samples of teachers a random method has been used. 81 current questionnaires from the administrators 198 from the teachers have been returned. To analyse data employed to subjects, X, Sş, T-Test, single variance analysis and Fisher's Most Comparative Test Type have been used as the statistical techniques. High school administrators need specialists“partly”in the fields of Educational Planning and Educational Supervision, and need specialist“very much”in the fields of Educational Guidance, Adult Education, School Librarianship, Measurement-Evaluation, Nutrition Educator, Curriculum Development, Private Education, Education Technology School, Workshop Relationship. As for the high school teachers specialist are reguired 'partly' in the field of educational supervisor; they need specialists 'very much' in the fields of Curriculum Development Educational Guidance, Educational Planning, Educational Technology, Nutrition Education, Adult Education Measurement and Evaluation School-Workshop Relations. They also need specialist 'at most ' in the fields of Private Education and School Librarianship. According to the high school administrators and teachers:IV 1- There is no statistical difference on the opinions connected with their situational needs for specialist in the fields of Educational Supervision, Educational Planning, Educational Guidance, Curriculum Development, Measurement -Evaluation and School Librarianship. They are in common in the need for these specialists at schools. 2-There is a statistical difference on the opinions connected with needs for specialists in the fields of Private Education, Educational technology.Nutrition Education, Adult Education and school Workshop Relationship. High school managers need these specialist less than teachers at school. According to types of high schools, teachers need Psychologic Consultation and Guidance Expert, Nutrition Education Specialist School Librarianship Specialist less than administrator at schools/ According to the types of high schools, teachers of vocational schools need speciality services more than the other of high schools, As a result; 1- In the specialty branchers education specialist that teachers and managers need at schools should be employed. 2- Although the staff with the necessary qualitative and qualitative skills in speciality services exist they have not been employed in the necessary educational organisations and researh should be done to find the reasons for this. 3. The effectiveners of supervision services at schools should be studied.