Türk mitolojisinde kötü dişil varlıklar
The female evil creatures in Turkish mythology
- Tez No: 818028
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mitoloji geniş alanlara yayılmış insanlığın ilk oluşturduğu bilgidir. Gelişmeye, değişmeye ve yenilenmeye devam ederek toplumlarında etkilenmesine olanak sağlayan anlatılar yaratmaktadır. Kadının değişimini gözler önüne seren ve değişimine etki eden unsurlardan da bir tanesi mitolojidir. İlkel çağlardan günümüze kadar çeşitli farklı ifadeler bulunsa da kadına bilinçli olarak geri akan bir ilerleme seyrettirildiği ortadır. Kadın ilkel çağlarda kutsal kabul edilirken; çirkin kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Anlatılarda da karşımıza iyi olandan kötü olana doğru bir ivme çizen kadın çıkmıştır. Türk Mitolojisinde Kötü Dişil Varlıklar başlığı ile kadının değişimini incelediğimiz çalışmamızda kadının neden kötüleştirildiğini, toplumun hangi değerleri kullanılarak kadının bu değişimine sessiz kalındığı farklı şehirlerin anlatılarına girmiş kötü dişi varlıklar incelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology is the first knowledge created by humanity and spread across vast areas of the world. Continuing to develop, change and renew, it creates narratives that allow it to be affected in societies. Mythology is one of the elements that reveal the change of woman and affect her change. Although there are various expressions from primitive times to the present, it is obvious that women are deliberately made to have backward-flowing progress. As societies evolved, the perception of women shifted dramatically. Once revered as sacred beings during primitive times, their portrayal gradually transformed, depicting them as unsightly, wicked, and formidable. Throughout the history of narratives, it has been observed that women have reformed from good to evil. In our study, we examined the transmuted of women with the title of Evil Feminine Characters in Turkish Mythology. We studied this change by examining the evil female characters in the narratives of different regions. We explained why these women characters deteriorated and which adds the value of society to keep silent about this change in women.