Süleyman el-İsa'nın şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
Thematic analysis of Sulaiman al-İssa's poems
- Tez No: 818029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUSSAMED YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Modern Arap Edebiyatı şairlerinden biri olan Süleyman el-İsa, bir dönem yetişkinlere yönelik şiirler yazmış, daha sonra çocuk şairi olmaya karar vermiş ve uzun yıllar boyunca çocuk şiirleri yazmıştır. Bu tezin amacı, Türkiye topraklarında doğarak dönemin olayları nedeniyle Suriye'ye göçmek zorunda kalan ünlü şair Süleyman el-İsa'nın Divânu'l-ʾEṭfâl (Çocukların Divanı) başlıklı kitabındaki bazı şiirlerini Türkçeye çevirerek literatüre kazandırmak ve tematik olarak incelemektir. Bu araştırma kapsamında Süleyman el-İsa Divânu'l-ʾEṭfâl kitabında çocuklara yönelik yazdığı 34 şiir Türkçeye çevrilmiş ve yapılan incelemeler sonucunda 8 ana tema altında sınıflandırılmıştır. Bu temalar, çocuk ve çocukluk, aile, vatan, dil ve eğitim, yaşama sevinci, doğa, hayvan ve mevsim temaları olarak belirlenmiş ve şiirler bu temalar altında incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, çocukları genellikle olumlu duygulara yönlendirmeye çalıştığı, aile ve insan ilişkilerini bu olumlu duyguları ve değerleri aşılayarak düzenlemeye çalıştığı, aile bireylerini kahramanlar olarak göstererek saygı duymalarını ve rol model olarak almalarını teşvik ettiği görülmektedir. Ayrıca, Süleyman el-İsa'nın küçük yaşta maruz kaldığı savaş ve olaylar nedeniyle yaşadıkları şiirlerine yansımıştır. Yaşama sevinci ile dolması gereken yaşlarda savaşa maruz kalan çocukların yaşadığı parçalanmayı aktararak her şeye rağmen savaşın olumsuz ve yaralayıcı izlerinin geçeceğine olan umudunu vurgulamaktadır. Bununla birlikte şiirlerinde üzüntü, özlem, mahrumiyet gibi duyguları da savaşla ilgili anılarını anlatırken yansımaktadır. Şiirlerinde milliyetçilik, vatanseverlik, aitlik, özgürlük gibi duygularının küçük yaşta çocuklara aşılanması gerektiğini düşündüğü anlaşılmaktadır. Savaş görmüş bir çocuk olarak, çocuklara sadece değer aktarımı yapmakla kalmamış, ayrıca sorumluluk da yüklediği görülmektedir. Çocuklara vatanın geleceğini düşünme sorumluluğunu küçük yaşlardan itibaren kazandırmayı amaçlamıştır. Diğer taraftan da, doğa, hayvanlar ve mevsim temaları altındaki şiirler, çocukların çocukluklarını yaşarken çevrelerindeki güzellikleri de fark ederek, saygı ve sevgi duyarak büyümesi ve gelişmesi için dikkatlerini çevreye çekmektedir. Süleyman el-İsa'nın şiirleri çocukların zihninin nasıl güzel bir şekilde beslenmesi gerektiğini düşünüp, kelimelerini özenle seçen bir şair olduğunu göstermektedir. Çocukların ruhunu güzelleştirip sanatla, sevgiyle empatiyi geliştirip ruhunu inceltirken, bir yandan da sorumluluk üstlenmeye teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sulaiman al-Issa, one of the poets of Modern Arabic Literature, wrote poems for adults for a while, then decided to become a children's poet and wrote children's poems for many years. The aim of this thesis is to translate some of the poems in the book titled Divânu'l-ʾEṭfâl (Children's Divan) of the famous poet Sulaiman al-Issa, who was born in Turkey and had to immigrate to Syria due to the events of the period, into Turkish, and to analyze them thematically. Within the scope of this research, 34 poems written by Sulaiman al-Issa for children in the book Divânu'l-ʾEṭfâl were translated into Turkish and classified under 8 main themes as a result of the examinations. These themes were determined as child and childhood, family, homeland, language and education, joy of life, nature, animals and seasons and the poems were examined under these themes. As a result of the examinations, it is seen that he generally tries to direct children to positive emotions, tries to organize family and human relations by instilling these positive emotions and values, and encourages them to respect family members by showing them as heroes and to take them as role models. In addition, Sulaiman al-Issa 's experiences due to the war and events he was exposed to at a young age were reflected in his poems. By conveying the disintegration experienced by children who were exposed to war at an age when they should be filled with the joy of life, he emphasizes that despite everything, they should be full of hope that the negative and hurtful scars of the war will pass. However, his feelings such as sadness, longing, and deprivation are also reflected when he tells his memories of the war. In his poems, it is understood that he thought that feelings such as nationalism, patriotism, belonging and freedom should be instilled in children at a young age. As a child who has been through war, it is seen that he not only transfers values to children, but also imposes responsibilities. It aimed to give children the responsibility of thinking about the future of the country from an early age. On the other hand, poems under the themes of nature, animals and seasons draw attention to the environment so that children can grow and develop by recognizing the beauties around them while living their childhood, with respect and love. The poems of Sulaiman al-Issa show that he is a poet who thinks about how children's minds should be fed and chooses his words carefully. While beautifying the souls of children, developing empathy with art, love and thinning their souls, it also encourages them to take responsibility.