Türk destanlarında yeraltı dünyası (Sibirya sahası)
Underworld in Turkish epics (Siberia field)
  1. Tez No: 423681
  2. Yazar: YAPRAK PELİN ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
İnsanoğlu, toprağın altında kalan, görünmeyen ve bilinmeyen bölgeye her zaman merak duymuş ve bu karanlık, gizemli kısmı ölüm ile ilişkilendirmiştir. Yeraltı, aşağı dünya, ölüler ülkesi, cehennem vb. isimler ile tanımlanan bu yer, bütün olumsuzlukların, kötülüklerin ve acının kaynağı kabul edilmiştir. Dünyanın en büyük medeniyetlerinin çok tanrılı inanç sistemine sahip halklarının anlatmalarında bu yerin tasviri yapılırken tanrılardan ve tanrıçalardan, dikey hareketle yeraltına yapılan yolculuklardan, yeraltına açılan kapılardan ve kapı bekçilerinden; yeraltı denizlerinden, nehirlerinden ve kayıkçılarından; canavar, kötü ruh vb. yeraltı varlıklarından bahsedildiği görülmektedir. Şamanist Sibirya Türklerinin inançları ve bu inançlar ile ilgili anlatmaları da benzer yöndedir. Bu tezde, Şamanist Türk mitolojisinde yeraltı unsurları ve Sibirya Türk destanlarında bu unsurların veriliş şekli ele alınmıştır. Altay, Hakas, Tuva, Şor ve Yakut destanlarında yeraltı dünyasının genel özellikleri, yeraltının efendisi Erlik başta olmak üzere yeraltı sakinleri ve destan kahramanının yeraltı macerası ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind has always been interested in the unseen and unknown world which lies under the soil; and, associated this dark, mysterious world with death. This place, which is identified with the names underworld, netherworld, world of the dead, hell etc. is accepted as the source of all negativeness, evil and misery. When this place is portrayed in the epics of the polytheist people of the greatest civilisations of the world, it is common to witness stories about gods and goddesses, the vertical journeys to the underworld, the gates to the underworld and their guardians, underworld seas, rivers and the charons; underworld creatures such as monsters and evil spirits. The beliefs of the Shamanist Siberian Turks and the epics about these beliefs are also similar in many ways. In this thesis, underworld features in shamanist Turkish mythology and the way of depiction of these features in Siberian Turkish epics are discussed. In Altay, Khakas, Tuva, Shor ve Yakut epics; general feature of the underworld, residents of the underworld - notably Erlik - the ruler of the underworld and adventures of the heros in the epics are reviewed in detail.