Rus dilinde parçacıklar
Particles in the Russian language
- Tez No: 818030
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
İletişim esnasında konuşur ile alıcının iç dünyasını yakınlaştıran, ilave anlam kazandırdığı sözcük veya cümleye kesinlik, netlik ve etkileyicilik katan sözcüklere Rusçada parçacık anlamına gelen çastitsa (частица) terimi kullanılır. Rus dilinde sıkça kullanılan parçacıkların tez çalışmamıza konu edilmesinin başlıca nedeni Türkiye'de yabancı dil olarak Rusça öğretiminde parçacıklar konusuna yeterince yer verilmemesi ve tam anlamıyla incelenmemiş olmasıdır. Tezimizde parçacığın tanımlanması, kategorilere ayrılması ve incelenmesi konularına yer verilmiştir. Rus dilinin parçacıklarının betimlenmesinde mevcut olan çeşitli yaklaşımlar ortaya konulmuş ve araştırmacılar arasında da parçacıkların bir kavram olarak tanımlanması, sözcük türleri arasındaki yeri ve kategorilere ayrılması gibi konularda görüş ayrılığı olduğu tespit edilmiştir. XIX. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak günümüze kadar parçacıklar konusunu ele alan çok sayıda çalışma yapılmakla birlikte çok anlamlılığı, anlamsal sınırlarının belirsizliği gibi nedenlerden dolayı parçacıkların tanımlanması konusunda kesin çizgilerin çizilememiş olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term çastitsa (частица), which means particle in Russian, is used for words that bring the inner world of the speaker and the receiver closer during communication and add precision, clarity and expressiveness to the word or sentence to which they give additional meaning. The main reason why particles, which are frequently used in the Russian language, are the subject of our thesis is that the subject of particles in teaching Russian as a foreign language in Turkey is not covered enough and has not been fully analyzed. In this thesis, particle description, categorization and analysis are covered. Various approaches to the description of the particles of the Russian language have been presented, and it has been found that a difference of opinion exists among researchers about the definition of particles as a concept, their position in lexical types and their categorization. Starting from the second half of the 19th century until today, many studies have been conducted on the subject of particles, but it has been concluded that the definition of particles has not been exactly and definitely provided due to reasons such as their polysemy and the ambiguity of their semantic boundaries.