Politik istikrar ile ekonomik büyüme/kalkınma ilişkisi: Mena-t örneği
The relationship of political stability and economic growth/development: The example of Mena-t
- Tez No: 818039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÇAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih boyunca politik istikrar toplumlar için birçok açıdan önem arz etmiştir. Nitekim politik istikrarın sağlandığı toplumlarda huzur ve güvenin daha fazla olduğu ve bu toplumların kalkınmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Hal böyle olunca özellikle de politik istikrarın somut bir şekilde ölçülmeye başlanmasıyla birlikte konu ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınma açısından ampirik olarak incelenmeye başlanmış ve konu ile ilgili çalışmalar literatürde hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada da 14 MENA ülkesi ve Türkiye için politik istikrarın ekonomik büyüme ve kalkınma ilişkisi ampirik olarak test edilmiştir. Literatürde konu ile ilgili çalışmaların daha çok politik istikrar ve ekonomik büyüme ilişkisini incelediği buna karşın sınırlı sayıdaki çalışmanın politik istikrar ve ekonomik kalkınma ilişkisini incelediği görülmüştür. Bu nedenle bu çalışmada politik istikrar ve ekonomik büyüme ilişkisine ilaveten kalkınmayı temsilen insani gelişme endeksi (İGE) ele alınmış ve politik istikrar ile insani gelişme endeksi arasındaki nedensellik ilişkisi test edilmiştir. Çalışmanın bulguları söz konusu ülkeler için politik istikrar ve ekonomik büyüme arasında kısa dönemde herhangi bir ilişkinin olmadığını buna karşın iki değişken arasında uzun dönemde ilişkinin olduğunu göstermiştir. Granger nedensellik analizi sonucunda ise politik istikrardan İGE'ye doğru tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, political stability has been important for societies in many ways. As a matter of fact, it is seen that peace and trust are higher in societies where political stability is ensured and the development level of these societies is higher. As such, especially with the beginning to measure political stability in a concrete way, the subject has started to be examined empirically in terms of economic growth and economic development, and studies on the subject have quickly become widespread in the literature. From this point of view, in this study, the relationship between political stability, economic growth and development for 14 MENA countries and Turkey has been empirically tested. In the literature, it has been seen that studies on the subject mostly examine the relationship between political stability and economic growth, whereas a limited number of studies examine the relationship between political stability and economic development. Therefore, in this study, in addition to the relationship between political stability and economic growth, the human development index (HDI) representing development is discussed and the causality relationship between political stability and human development index is tested. The findings of the study show that there is no short-term relationship between political stability and economic growth for the countries in question, but there is a long-term relationship between the two variables. As a result of Granger causality analysis, one-way causality was determined from political stability to HDI.