Instagram ınfluencerlarının, kullanıcı satın alma davranışı üzerindeki rolü
The role of instagram influencers in user purchase behavior
  1. Tez No: 818040
  2. Yazar: SENA AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde sosyal medya ağlarının kullanımı ve önemi her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya ağları, insanların iletişim kurması ve bilgi alışverişi yapması için önemli bir platform olmuştur. Kullanıcılar, sosyal medya ağlarını iletişimin yanı sıra sosyalleşme, eğlenme, haber alma, satın alma gibi birçok etkinlik için kullanmaktadır. Sosyal medya ağlarından biri olan Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan ağlardan bir tanesidir. Instagram'da içerik üreten influencerlar, takipçilerinin düşünce süreçlerini, yaşam tarzlarını ve tüketim alışkanlıklarını etkileyebilirler. Bu tez çalışmasının amacı, influencerların kullanıcıların satın alma davranışı üzerindeki rolünün araştırılmasıdır. Çalışmanın önemi, Instagram kullanıcılarının satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri anlamak ve literatüre kaynak sağlamaktır. Ayrıca, Instagram üzerinden reklam verenlere bilgi sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın yöntemi nicel araştırma metotlarından olan tarama araştırmasıdır. Çalışmanın örneklemi ise amaçlı örneklemdir. Çalışma da veriler çevrimiçi anket programıyla toplanmıştır. Çalışmanın evrenini Instagram hesabı olan ve en az bir influencer takip eden kişiler oluşturmaktadır. Anket verileri, SPSS programı üzerinden istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Instagram influencerlarının, kullanıcıların satın alma davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kullanıcıların çoğunluğu, influencerların ürün veya hizmetleri tanıtırken bilgi edinici ve ikna edici olduklarını belirtmiştir. Ayrıca, influencerların takipçileri üzerindeki etkileri, satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, işletmelere ve pazarlamacılara influencer pazarlama stratejilerini geliştirmeleri konusunda rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
The use and importance of social media networks are increasing day by day. Social media networks have become an important platform for people to communicate and exchange information. Users use social media networks for many activities such as socializing, having fun, getting news, purchasing, as well as communication. Instagram, one of the social media networks, is one of the most widely used networks worldwide. Influencers who produce content on Instagram can influence the thought processes, lifestyles and consumption habits of their followers. The purpose of this thesis is to investigate the role of influencers on users' buying behavior. The importance of the study is to understand the factors affecting the purchasing behavior of Instagram users and to provide a source for the literature. It is also aimed to provide information to advertisers on Instagram. The method of the study is survey research, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study is purposive sampling. Data were collected through an online survey program. The population of the study consists of people who have an Instagram account and follow at least one influencer. The collected survey data is analyzed using statistical methods through SPSS software. The findings revealed that Instagram influencers significantly impact users' purchasing behavior. Most users expressed that influencers are informative and persuasive when promoting products or services, and their influence positively affects purchase decisions. The findings of this study can guide businesses and marketers in developing influencer marketing strategies.