Halluks valguslu olan ve olmayan bireylerde pedobarografik değerlendirme ve yaşam kalitesinin incelenmesi
The pedobarographic assessment and investigation of quality of life in individuals with and without hallux valgus
  1. Tez No: 818048
  2. Yazar: GÖRKEM AÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Halluks valgus (HV), metatarsophalangeal eklem (MTF) seviyesinde ayak başparmağının laterale deviasyonu ve pronasyonu ile birinci proksimal metatarsın mediale deviasyonuyla beraber ön ayakta görülen sıklıkla ağrı, disfonksiyon ve eklem mekanizmasının değişmesine sebep olan, 3 boyutlu kompleks bir deformitedir. Halluks valgus yetişkin popülasyonda yaygın görülmektedir. Prevelansı 18-64 yaş arası kişilerde %23 iken 65 yaş üstü kişilerde %35.7 görülmektedir. Halluks valgus görülme sıklığı kadınlarda, erkeklere oranla daha fazladır ancak bu oran değişiklik göstermektedir. Literatür taramasında bu oran en düşük 2:1 olarak bulunmuş iken en yüksek oran 15:1 olarak bulunmuştur. Yapılan bir çalışmada halluks valgus deformitesine sahip kişilerde halluks valgusun bilateral görülme sıklığı %87 olarak bulunmuştur. Halluks valgusa neden olan faktörler intrinsik ve ekstrinsik faktörler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İntrinsik faktörler; kalıtım, ligamentöz laksite, metatarsus primus varus, pes planus, fonksiyonel halluks limitus, yaş, vücut kitle indeksi, cinsiyet, metatarsal morfoloji ve aşil tendon kısalığıdır. Ekstrinsik faktörler ise yüksek topuklu ayakkabı kullanımı, dar ayakkabı kullanımı, meslek, uzun süre ayakta durma ve aşırı yük taşımadır. Plantar basınç ölçümleri, yürüyüş, ayakta durma ve diğer fonksiyonel aktiviteler sırasında ayak ve ayak bileği fonksiyonunun bir göstergesidir, çünkü ayak ve ayak bileği, bu aktiviteleri gerçekleştirirken ağırlık taşıma ve ağırlık değiştirme için hem gerekli desteği hem de esnekliği sağlamaktadır. Çalışmadaki amacımız halluks valgusu olan ve olmayan bireylerdeki plantar basınç değişimlerini ve yaşam kalitesini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya, gönüllü 60 halluks valgusa sahip ayak (Halluks valgus açsısı >15°) ve 60 halluks valgusa sahip olmayan ayak dahil edildi. Katılımcıların verileri yüz yüze toplandı. Bireylere, Sosyodemografik form, Manchester – Oxford Ayak Anketi, Çok Boyutlu Nil Halluks Valgus Anketi, Manchester Skalası, Halluks Valgus Açısı, Sayısal Ağrı Skalası, SF-36 Kısa Form ve pedobarografi cihazı ile plantar basınç analizi yapıldı. IBM Statistical Package for Social Sciences Version 20.0 (SPSS inc, Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılmıştır. Sürekli değişkemler ortalama ± standart sapma, niteliksel değişkenler sayı ve yüzde (%) olarak verilmiştir. Çalışmada Student – t test analizi ile hesaplanmış olup, tüm ölçümlerde istatistiksel anlamlılık p ≤ 0,05 olarak iki yönlü alınmıştır. Bulgular: Halluks valgusu olan grubun kadınların oranı %61.7 (n=37), erkeklerin oranı %38.3 (n=23), Halluks valgusu olmayan grupta kadınların oranı %36.7 (n=22), erkeklerin oranı %63.3 (n=38) bulundu. Gruplar arasında yaş ve VKİ arasında anlamlı düzeyde farklılık bulundu. Halluks valgusu olanların halluks valgus açısı 20°±3,4° bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hallux valgus (HV) is a 3-dimensional complex deformity that often causes pain, dysfunction, and joint mechanism changes in the front foot with lateral deviation and pronation of the big toe at the metatarsophalangeal joint (MTF) level and medial deviation of the first proximal metatarsal. Hallux valgus is common in the adult population varies. Its prevalence continues between the ages of 18-64, while it is 23%, while it is 35.7% who play over the age of 65. In the literature review, this ratio was found to be the lowest at 2:1, while the highest ratio was found to be 15:1. In a study, the bilateral incidence of hallux valgus in people with hallux valgus deformity was found to be 87%. The factors that cause Hallux valgus are divided into two intrinsic and extrinsic factors. The intrinsic factors are heredity, ligamentous laxity, metatarsus primus varus, pes planus, functional hallux limitus, age, body mass index, gender, metatarsal morphology, and achilles tendon shortness. Extrinsic factors are the use of high heels, the use of tight shoes, occupation, standing for a long time and carrying excessive loads. Plantar pressure measurements are an indicator of foot and ankle function during walking, standing and other functional activities because the foot and ankle provide both the necessary support and flexibility for weight carrying and weight shifting while performing these activities. Our aim in this study is to investigate plantar pressure changes and quality of life in individuals with and without hallux valgus. Method: The volunteer foot with 60 hallux valgus (Hallux valgus angle >15°) and the foot without 60 hallux valgus were included in the study. The data of the participants were collected face-to-face. Sociodemographic form, Manchester – Oxford Foot Questionnaire, Multidimensional Nil Hallux Valgus Questionnaire, Manchester Scale, Hallux Valgus Angle, Numerical Pain Scale, SF-36 Short Form and plantar pressure analysis were performed with pedobarography device. The statistical program IBM Statistical Package for Social Sciences Version 20.0 (SPSS inc, Chicago, IL, USA) was used. Continuous variables are given as mean ± standard deviation, qualitative variables are given as number and percentage (%). In the study, it was calculated by Student–t test analysis and statistical significance was taken as p ≤ 0.05 in all measurements in two directions. Results: The percentage of women in the group with hallux valgus was 61.7% (n=37), while the percentage of men was 38.3% (n=23). In the group without hallux valgus, the percentage of women was 36.7% (n=22), and the percentage of men was 63.3% (n=38). There were significant differences in age and BMI between the groups. The hallux valgus angle in individuals with hallux valgus was found to be 20°±3.4°.