Osmanlı modernleşmesinde yeni bir muhalefet kültürü: Yeni Osmanlılar
A new culture of opposition in Ottoman modernization: The New Ottomans
  1. Tez No: 818049
  2. Yazar: ÜMÜŞ DALGALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osmanlı Devleti sınırları içerisinde modernleşme fikri, devletin Avrupalı devletler karşısında aldığı peş peşe yenilgiler sonucunda ortaya çıkmıştır. Eski gücüne kavuşmak amacı noktasında modernleşmeyi bir çözüm yolu olarak gören Osmanlı Devleti, bu doğrultuda ilk planlı adımı III. Selim döneminde askeri alanda atmıştır. Geleneksel toplum yapısında kabul görmeyen bu yeni fikrin tam manasıyla uygulanamamasında siyasi, askeri ve ekonomik alanda karşılaşılan sorunlar etkili olmuştur. III. Selim'in ardından tahta geçen II. Mahmut, kafasında var olan yeni düzeni inşa etmek için ağır ve emin adımlarla ilerleyen bir politika izlese de III. Selim döneminde çeşitli alanlarda baş gösteren sorunları ve modernleşmeye karşı duran muhalefeti ortadan kaldıramamıştır. Askeri alanda başlayan modernleşme fikri, II. Mahmut'tan sonra tahtın yeni sahibi olan Sultan Abdülmecit döneminde ilan edilen, gayrimüslimlere hak ve ayrıcalıklar tanıyan Tanzimat Fermanı ve Islahat Fermanı ile beraber toplumsal alanda da kendini göstermiştir. Osmanlı halkı arasında iki kesim tarafından da kabul görmeyen bu iki ferman devleti yeniden ayağa kaldırmayı başaramamıştır. Üyelerini aydın kesimin oluşturduğu gençlerden oluşan bir grup Yeni Osmanlı Cemiyeti adıyla bir cemiyet kurarak hükümetin devletin yıkılışını önlemek adı altında yürüttüğü politikaları ortaya koydukları eserler aracılığıyla tenkit etmişler ve düşüncelerini halka ulaştırmışlardır. Muhalefet ettikleri Âli Paşa ve Fuat Paşa'ya karşı bir mücadeleye girişen Yeni Osmanlıların öncelikli amacı, halkın yönetime katılması esasının temel alındığı meşrutiyet idaresinin kurularak Kanûn-ı Esâsî adını taşıyan anayasanın yayımlanması olmuştur. Bu çalışmada Yeni Osmanlıların mevcut yönetime karşı başlattıkları hareket, gerçekleştirdikleri faaliyetler çerçevesinde gerek siyasi gerekse sosyal açıdan incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of modernization within the borders of the Ottoman Empire emerged as a result of the successive defeats of the state against the European states. The Ottoman Empire, which saw modernization as a solution for the purpose of regaining its former power, took the first planned step in this direction. He took part in the military field during the Selim period. The problems encountered in the political, military and economic fields were effective in not being able to fully implement this new idea, which was not accepted in the traditional social structure. III. After Selim II, who took the throne. Although Mahmut pursued a policy that took slow and sure steps to build the new order in his mind, III. It could not eliminate the problems that emerged in various fields during the Selim period and the opposition to modernization. The idea of modernization that started in the military field, II. It also showed itself in the social arena with the Tanzimat Edict and Reform Edict, which was declared during the reign of Sultan Abdulmecit, who was the new owner of the throne after Mahmut II, and gave rights and privileges to non-Muslims. These two edicts, which were not accepted by both parties among the Ottoman people, failed to resurrect the state. A group of young people, whose members were made up of intellectuals, formed a society called the New Ottoman Society, criticizing the government's policies to prevent the collapse of the state, through the works they produced, and conveyed their thoughts to the public. The primary aim of the New Ottomans, who started a struggle against their opposition, Âli Pasha and Fuat Pasha, was the establishment of the constitutional administration based on the participation of the people in the administration and the publication of the constitution bearing the name of Kanûn-ı Esâsî. In this study, the movement initiated by the New Ottomans against the current administration has been tried to be examined both politically and socially within the framework of their activities.