Türk sanayisinin endüstri 4.0 farkındalık ve olgunluk seviyesinin belirlenmesi: ISO-1000 işletmelerinde bir uygulama
Determining the industry 4.0 awareness and maturity level of Turkish industry: An application in ISO1000 enterprises
  1. Tez No: 818053
  2. Yazar: ABDULLAH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bilimsel ve teknolojik alandaki köklü değişimlerin üretime yansımaları ile günümüze kadar etkilerinin giderek derinleştiği dört büyük endüstri devrimi yaşanmıştır. 2011 yılında Almanya'da tanıtımı yapılan Endüstri 4.0 ile gelişmiş ülkeler, sağlayacağı ekonomik faydalar ve rekabet avantajlarından pay kapabilmek için bu yeni yarışın içine girmişlerdir. Yarışın önde giden ülkelerinin, ucuz üretim maliyet endekslerine sahip olan ülkelerde yapılan üretimleri kendi ülkelerine taşıyacakları açıktır. Türkiye için ise, ucuz üretim faktörleriyle yakalanan üretim avantajının kaybedilmemesi için Endüstri 4.0 dönüşümün gerçekleştirilmesi son derece hayatidir. Bu çalışma ile Endüstri 4.0 dönüşümünde en temel öğelerden bir model oluşturulmuş ve buna dayandırılan anket çalışması ile Türkiye'nin lider 1000 sanayi işletmesinin Endüstri 4.0 farkındalık ve olgunluk seviyesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucunda 459 anket dönüşü alınmış olup analizler SPSS ve AMOS programları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türk sanayisinin, oluşturulan modele göre Endüstri 4.0 farkındalık seviyesi 3,74/5 (tecrübeli, uzman seviyesine yakın) ve olgunluk seviyesi ise 3,16/5 (tecrübeli) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the reflections of the radical changes in the scientific and technological field on production, there have been four major industrial revolutions until today, the effects of which have gradually deepened. With Industry 4.0, which was introduced in Germany in 2011, developed countries entered this new race in order to get a share of the economic benefits and competitive advantages it will provide. It is clear that the leading countries of this race will carry the production made in countries with cheap production cost indices to their own countries. For Türkiye, it is extremely vital to realize the Industry 4.0 transformation in order not to lose the production advantage captured by cheap production factors. With this study, a model was created from the most basic elements of Industry 4.0 transformation and it was aimed to determine the Industry 4.0 awareness and maturity level of Turkey's 1000 leading industrial enterprises with the survey study based on this model. Feedback was received from 459 participants and the analyzes were made using SPSS and AMOS programs. As a result of the analyzes made, the Industry 4.0 awareness level of the Turkish industry was determined as 3.74/5 (experienced but close to expert level) and the maturity level as 3.16/5 (experienced level), according to the model created.