Os trıquetrum'un vasküler anatomisinin mikro-bilgisayarlı tomografi ile 3 boyutlu incelenmesi
3D investigation of the vascular anatomy of triquetrum by micro-computed tomography
- Tez No: 818057
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı os triquetrum'u intraosseöz olarak besleyen damarların paternlerini 3 boyutlu olarak ortaya koymak, bu sayede kemiğin daha çok ve daha az beslenen bölgeleri ile kırık paternlerini beraber yorumlamak ve kemiğin avasküler nekroza yatkın bölümünü tanımlayarak kemiğe yönelik uygulanan cerrahi tedavilere yol göstermektir. Gereç ve Yöntem: 7 adet taze donmuş kadavranın arteria ulnaris ve arteria radialis'i Microfil MV-117 maddesi ile dolduruldu. Sonrasında os triquetrum'lar diseksiyon ile çıkartılıp mikro-bilgisayarlı tomografide incelendi. Ardından 3 boyutlu modellemesi yapılıp os triquetrum'a giren ana arter dallarının sayısı, bu dalların kemiğe hangi bölgelerden girdiği, kemiğe giriş yerlerindeki çapları, kemiğe girdikleri foramenlerin kesitsel alanları, kemiğe girdikten sonra anastomoz yapıp yapmadıkları kaydedildi. Sonrasında kemik belli referans noktalardan kadranlara ayrılarak dorsal, palmar, proksimal ve distal bölümlerindeki damar hacimleri ve damar yoğunlukları ölçülüp bu bölgelerin beslenme paternleri arasındaki fark tanımlandı. Kemiğe uygulanan kemik tüneli ve vidalama işlemleri baz alınarak kemikte 3 eksen belirlendi ve bu eksenlerdeki damar hacimleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine which part of the bone is most prone to avascular necrosis by identifying the intraosseous pattern of the nutrient vessels of the triquetrum. These results will be associated with the part of bone which has more nutrient vessels as well as fracture patterns and will create a suggestion for surgical treatment after fracture. Materials and Methods: Ulnar and radial arteries of 7 fresh frozen cadavers were filled with Microfil MV-117. Afterwards, the triquetral bones were removed by dissection and examined by micro-computed tomography. Then, 3D modeling was done and the number of main artery branches entering the triquetrum, the regions from which these branches entered the bone, their diameters at the bone entrances, the cross-sectional areas of the foramen where they entered the bone, whether they anastomose after entering the bone were recorded. Afterwards, the bone was divided into quadrants from certain reference points and the vessel volumes and vessel densities in the dorsal, palmar, proximal and distal parts were measured and the difference between the nutrition patterns of these regions was defined. Based on the bone tunnel and screwing procedures applied to the bone, 3 axes were determined in the bone and the vessel volumes in these axes were calculated. Results: A total of 50 nutrient vessels entered the bone. While the number of vessels entering the bone from the dorsal region was 36, those entering from the palmar region were 14. Two of the vessels in the palmar region entered the bone between the faces of the pisiform and the hamate, and 12 of them entered the bone just proximal to the articular surface with the pisiform. The mean number of vessels entering a bone was 7.14±4.18. Of these vessels; 5.14 of them were entering the bone from the dorsal and 2 of them from the palmar region. The vessels entering from the dorsal showed a palmar-proximal course. The mean vessel volume in one bone was 0.61±0.36 mm3. The vessel volume in the dorsal half of the triquetrum was 0.40±0.22 mm3, while it was 0.21±0.15 mm3 in the palmar half.