Türk romanında kadına yönelik şiddet (1950-2000)
Violence against women in Turkish novel (1950-2000)
- Tez No: 818066
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Kadına yönelik şiddet, kadının cinsiyetinden ötürü maruz kaldığı her türlü kaba ve zarar verici nitelikteki söz, tutum, davranış, eylem ve eylemsizlikleri kapsayan bir halk sağlığı sorunudur. Toplumumuzda geçmişten beri var olup büyük oranda cinsiyet ayrımcılığına dayalı olan kadına yönelik şiddet, birey ve toplum hayatının her alanına nüfuz ettiği gibi ana malzemesi insan olan romanların da içeriğine yansıyan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda“Türk Romanında Kadına Yönelik Şiddet (1950-2000)”başlıklı bu çalışma ile romanların bahsi geçen sorun etrafında izleksel açıdan çözümlenerek dikkatlere sunulması amaçlanmaktadır. Araştırma kaynağı olarak 1950-2000 yılları arasında yayımlanan, kadına yönelik şiddetin yer bulduğu, altmış beş Türk romanı kullanılmıştır. Belirlenen tarih aralığı ve seçilen romanlarla kadına ve kadın sorunlarına yönelik farklı bakış ve duyarlılıklara sahip yazarları bir araya getirmek, farklı öyküleme biçimlerini bir arada görmek ve bütünlüklü bir çalışma ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde“saldırganlık”,“şiddet”ve“kadına yönelik şiddet”üzerine kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra ise kadına yönelik şiddetin konu ya da izlek olarak yer aldığı romanlar“kadına yönelik şiddetin türleri”,“kadına yönelik şiddetin figürleri”ve“kadına yönelik şiddetin nedenleri ve sonuçları”bakımından üç ayrı bölümde analiz edilmiştir. Böylelikle romanlar ile kadına yönelik şiddet konusu arasındaki yazınsal ilgiyi keşfetmek, romanların bu bağlamda anlaşılmalarını sağlayarak disiplinler arası kadın çalışmalarına katkıda bulunmak arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a public health problem that includes all kinds of rude and harmful words, attitudes, behaviors, actions and inactions that women are exposed to because of their gender. Violence against women, which has existed in our society since the past and is largely based on gender discrimination, permeates every aspect of individual and social life, and is among the problems reflected in the content of novels whose main material is human. In this context, with this study titled“Violence Against Women in Turkish Novel (1950-2000)”, it is aimed to presented the novels to attention by analyzing them from a thematic point of view around the issue of violence against women. Sixty-five Turkish novels published between 1950 and 2000, in which violence against women took place, were used as the research source. It is aimed to bring together writers with different perspectives and sensitivities towards women and women's issues, to see different narrative styles together, and to present a holistic study with the determined date range and selected novels. In the first part of the study, a conceptual framework was created on“aggression”,“violence”and“violence against women”; in the next main chapters, the novels in which violence against women takes place as a subject or theme are analyzed in three parts in terms of“types of violence against women”,“figures of violence against women”and“reasons and consequences of violence against women”. Thus, it is desired to explore the literary interest between the novels and violence against women and to contribute to interdisciplinary women's studies by ensuring that the works are understood in this context.