Ontolojik güvenlik perspektifinden hegemonik gerilemenin Amerikan dış politikasına yansıması: Evanjelik mesiyanik anlatılar ve İsrail
The reflection of hegemonic decline on US foreign policy: Evangelical messianic narratives and Israel
- Tez No: 818067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELİN SARI ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
ABD, kuruluşundan bu yana İsrail Devleti'nin koşulsuz hamisi olmuştur. Donald Trump dönemine kadar fiziki güvenlik çıkarlarının ön planda olduğu bu ilişki, Trump'ın dini politikaları nedeniyle ontolojik güvenlik perspektifinden açıklanabilecek bir dış politika çizgisine doğru kaymıştır. Bu çalışma, uzun süredir tartışılan Amerikan gerilemesinin, devlet benliğinin temel dini dayanaklarıyla birlikte, Trump döneminde ABD'nin İsrail'e yönelik politikaları üzerinde etkili olduğunu savunmaktadır. Bu hipoteze dayanarak, tez öncelikle Amerikan benlik anlatılarını ve kurucu mitlerini analiz etmekte, ardından ABD'nin sosyal ve siyasi alandaki hegemonik gerileme endişelerini ortaya koymaktadır. Öte yandan çalışma, ABD'nin WASP (Beyaz, Anglo-Sakson, Protestan) kimliğindeki evanjelik mesihçi anlatıların köklü tarihini araştırıyor. Çünkü Trump dönemine özgü gibi görünen evanjelik mesihçi adımlar aslında buzdağının görünen kısmı. Bu nedenle çalışma, öz kimliği İsrail'le özdeşleşmeyle şekillenen ABD'nin Protestan ulusal mitlerinden kök alan ulusal mitleri, sivil dini, geniş taban desteğini ve Amerikan siyasi hayatındaki İsrail tutkusunu inceliyor. Çalışma, bu karmaşık ilişkiler ağını ortaya koyarken, aynı zamanda bu kalıpların ve Evanjelik halk tabanının dini kökenlerini de araştırmaktadır. Tez, geleneksel güvenlik anlayışıyla açıklanamayan devlet benliği, biyografik anlatı, dini kökler ve duygular gibi unsurları içermesi nedeniyle ontolojik güvenlik perspektifinin zengin içeriğinden ve anlatı analizi yönteminden yararlanmaktadır. Teorik arka plan ve vaka detayları olmak üzere iki bölüme ayrılan çalışma, teorik zemine katkı sağlamak için İbn Haldun düşüncesinden yararlanıyor. Bu amaçla İbn Haldun'un“Mukaddime ”si duygu odaklı akademik literatüre“asabiyet”duygusunu önerirken, fiziksel güvenlik ve ontolojik güvenlik ilişkisi tartışmalarına“zâhir-bâtın”algısının düşünsel zemini ekleniyor. Ayrıca“devlet olarak insan”olarak kabul edilen antropomorfik ABD öznesine İbn Halduncu organik devlet algısı eklenmekte ve ABD'nin yaşam öyküsü ayrı bir bölümde sunulmaktadır. Anahtar Kavramlar: Ontolojik güvensizlik, İbn Haldun teorileri, ABD, İsrail, mesiyanik anlatılar.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of the State of Israel, the United States has consistently been its unconditional patron. Until Donald Trump's presidency, this relationship was mainly characterized by physical security interests, but Trump's religious policies have led to a shift towards a foreign policy line that can be explained by the ontological security perspective. This study asserts that the long-discussed American decline, together with the fundamental religious basis of the state's self, has had an impact on US policy towards Israel in the Trump era. Based on this hypothesis, it analyzes American narratives of the self and its founding myths of the U.S., and then it turns to the anxieties of hegemonic decline of the U.S. and their reflections in the social and political spheres. While the study is exploring the deep-rooted history of Evangelical messianic narratives in America's WASP identity, it argues that Evangelical messianic steps that seem to be unique to the Trump era are in fact the tip of the iceberg. Therefore, the thesis looks through the national myths, civil religion, broad grassroots support, and the passion for Israel in American political life, which are embedded in the U.S. self narrative that is built through an identification with Israel. While the study exposes such an interwoven web of relations, it also traces them back to the religious roots and Evangelical grassroots of these patterns. The thesis draws on the method of narrative analysis and the rich literature of the ontological security perspective as the scholars in this area ponder on themes such as the state-self, biographical narratives, religious roots and emotions that cannot be explained by the conventional approaches in security studies. The study is divided into two parts: theoretical background and case details. It adopts the Ibn Khaldunian approach for an unempirical analysis. To this end, while the concept of“asabiyyah”taken from Ibn Khaldun's the Muqaddimah, is harmonized with the extensive literature on emotions, the analytical capacity of the Islamic dichotomy of“zâhir and bâtın”is utilized to come up with a wholly new perspective on the relationship between the physical and the ontological security. Moreover, in an exclusive sub-chapter, the study presents a life story of the U.S. from an Ibn Khaldunian perspective of the organic state by taking the U.S. as a“state-as-person”in an anthropomorphic fashion. Key Terms: Ontological (in)security, theories of Ibn Khaldun, USA, Israel, messianic narratives.