Sınıf öğretmenlerinin ders sürelerine ilişkin görüşleri
Classroom teachers' opinions on lesson duration
  1. Tez No: 818065
  2. Yazar: CEMAL BIYIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi, derslerine ayrılan süre içerisinde uygulanıp uygulanmadığına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek, eğer bu derslere ayrılan süre yeterli değilse bu duruma sebep olan faktörleri ortaya çıkartmaktır. Veriler Ankara merkeze bağlı 50 okuldaki toplam 206 sınıf öğretmeninden anket kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin frekans ve yüzde değerleri kullanılarak analiz sonucunda elde edilen bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1.Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin hepsi İlköğretim 5. sınıftaki Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerini verilen süre içerisinde uygulayamadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca sınıf öğretmenleri çoğunlukla İlköğretim 5.sınıf Türkçe dersinin haftada dokuz saat, Matematik dersinin haftada altı saat, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin haftada dört saat olması gerektiği görüşündedirler. 2.İlköğretim 5. sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin yetersiz kalışını en çok etkileyen öğrencilerle ilgili faktörler öğrencilerin uykusuz kalmaları nedeni ile dersi dinleyememeleri, öğrencilerin sağlık sorunlarının olması, öğrencilerin derse hazır gelmemesi ve öğrencilerin ön bilgilerindeki eksiklikleridir. Fen Bilgisi dersinde ise bu faktörlere ek olarak öğrencilerin araç-gereçlerinin yetersiz olmasının ön plana çıktığı görülmektedir. 3.İlköğretim 5.sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin yetersiz kalışını en çok etkileyen öğretmenlerle ilgili faktörler öğrencilerin derse girişte dikkatlerinin derse çekilmemesi, öğretmenlerin sağlık sorunlarının olması, kullanılan yöntem ve tekniklerin uygun olmamasıdır. Matematik dersinde ise bu faktörlere ek olarak üst sınıflara ait konuların işlenmesinin ön plana çıktığı görülmektedir. 4.İlköğretim 5.sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin yetersiz kalışını en çok etkileyen sınıf ortamı ile ilgili faktörler sınıfların kalabalık olması ve sınıftaki ders araç-gereçlerinin yetersiz olmasıdır. 5.İlköğretim 5.sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin yetersiz kalışını en çok etkileyen programın uygulanması ile ilgili faktörler konuların kapsamının gereğinden fazla olması ve haftalık ders saatinin yetersiz olmasıdır. Sosyal Bilgiler dersi için bu iki faktöre ilave olarak programda yer alan hedeflerin fazla olması en çok etkileyenler arasındadır. 6.İlköğretim 5.sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin uygulamada yetersiz kalışını en çok etkileyen okul yönetimi ile ilgili faktör öğretmen veli görüşmelerini ders saatinde yapılmasıdır. 7.İlköğretim 5.sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin sürelerinin yetersiz kalışını en çok etkileyen kategori öğrencilerle ilgili faktörlerdir. Etkileme sırasına göre diğer kategoriler ise öğretmenlerle ilgili faktörler, sınıf ortamı ile ilgili faktörler, okul yönetimi ile ilgili faktörler ve program ile ilgili faktörlerdir. Ayrıca öğrenciler ve öğretmenlerle ilgili faktörler en çok Matematik dersini, sınıf ortamı, program ve okul yönetimi ile ilgili faktörlerde en çok Fen Bilgisi dersini etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is clarifiying the views of the instructors related with whether the courses of Türkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 are implemented within the requered period of time and expose the causing factors even if such a period of time is not enough.Data were obtained by using the inquires of totally 206 instructors from 50 schools in Ankara Distirict, Centre Quarter. Findings of analysis were scheduled and commended as using data frequency and percentages. Findings of the investigation are summarised hereinbelow; 1.All the samples at the study were mentionned that they could not implement the courses of Turkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 within the required period of time. They also mentionned that the courses of Turkish Language nine hours, Mathematics courses six hours, Social Sciences and Science should have been four hours weekly. 2.The most effective causing factors of the insufficent course hours of Turkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 related with the students are, that they could not follow the courses as their sleplesness, and their health problems, that being unprepared and unready for the courses, and lack of basic knowledge. For the Science course the major factor is the lack of tools and devices. 3.The most effective causing factors of the insufficent course hours of Türkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science, for Primary School Grade 5 related with the instructors are ; that the students could not pay attention at the entry to the lecture, health problems of the instructors, and unsuitable methods and techniques. For the Mathematics course, the additional factor is mostly teaching the upper grades' subjects. 4.The most effective causing factors of the insufficent course hours of Türkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 related with the classes are ; over-attendence and lack of tools and devices. 5.The most effective causing factors of the insufficent course hours of Türkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 related with the aplication of program are ; excessive concepts of the courses and insufficent weekly hours. For the Social Sciences Course, the major factor is excessive objectives existing at this program. 6.The most effective causing factors of the insufficent course hours of Türkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary School Grade 5 related with the administration is ; handling parents-teacher negotiations at course hours. 7.The most effective category of causing factors of the insufficent course hours of Turkish Language, Mathematics, Social Sciences and Science for Primary school Grade 5 is that of related with students ; The others are in sequence that of related with the instructors, classes, administration and program. It was also observed that the factors related with teachers were mostly affect Mathematics Courses and the remaining categories were affect Science Courses.