Şirket birleşmelerinin stratejik yönetim ve örgütsel davranış açısından modellenmesi
Modelli̇ng of mergers and acqusitions via strategic management and organizational bevahior
- Tez No: 818075
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Akademik yazında şirket birleşmeleri ve devralmalar denilince finans alanı akla gelmektedir. Finans ve strateji odaklı çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu konuyu insan ve kültür öğeleriyle de incelemek gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de faaliyet gösteren özel şirketlerden 2010-2015 yılları arasında gerçekleşen 990 birleşme ve devralma faaliyetiyle ilgili şirketlerde stratejik yönetim – örgütsel davranış – finans olmak üzere üç boyuttan oluşan bir araştırma modeli geliştirilerek şirket birleşmelerinin ve satın almalarının başarı ve başarısızlıklarına katkıda bulunan nitelikleri tanımlamak ve anlamaktır. Çalışmanın ilk üç bölümünde şirket birleşmeleri ve devralmalara ilişkin literatür araştırması gerçekleştirilmiştir stratejik yönetim – örgütsel davranış – finans olmak üzere üç perspektiften oluşan bir araştırma modeli geliştirilerek şirket birleşmelerinin ve satın almalarının başarı ve başarısızlıklarına katkıda bulunan nitelikleri tanımlama ve değerlendirilme süreçleri tartışılmıştır. Araştırmanın uygulamasını tanıtan dördüncü bölümünde çalışmanın hipotezleri ortaya konulmuş ve testleri amacıyla istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Bu analizlerde araştırmanın evreni kabul edilen Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında gerçekleşen 990 birleşme ve devralma faaliyetiyle ilgili firmalara ulaşılmış ve geri dönüş yapan 107 firma yöneticisine uygulanan anketlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Verilere öncelikle betimsel analizler uygulanmış, sonuçlar çeşitli tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Bu süreçte ileride kullanılacak modellerin varsayımları da sınanmıştır. Ardından çalışmada yer alan hipotezlerin testi amacıyla Doğrulayıcı Faktör Analizleri ile Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemleri kullanılmıştır. Bu analizlerin sonucunda stratejik yönetim – örgütsel davranış – finans olmak üzere üç perspektife ve de birleşme performansı üzerine etkilerine yönelik bulgular elde edilmiştir. Bulgular sonuç bölümünde teorik ve ampirik bağlamlarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the academic literature, when the mergers and acquisitions are mentioned, the field of finance come to mind. Finance and strategy planning strategy is insufficient. He wants to examine this issue by human and culture by theory. The main objective of this study is to establish a production center at a size that is connected to 990 mergers and acquisitions activities in 2010-2015 - a board of directors related to merger and acquisition activities - organizational behavior - finance. The contents of our board of directors is to define and understand the qualifications. In the first three chapters of the study, a literature search on mergers and acquisitions has been conducted and a research model consisting of three perspectives such as strategic management - organizational behavior - finance has been developed and the processes of defining and evaluating the characteristics that contribute to the success and failures of mergers and acquisitions have been discussed. In the fourth section introducing the application of the research, the hypotheses of the study are presented and statistical methods are applied for the tests. In these analyzes, which took place between the years 2010-2015 in Turkey universe accepted research firms have been reached about 990 merger and acquisition activity, and the data were used obtained from questionnaires administered to 107 company managers who return. Descriptive analyzes were applied to the data and the results were presented with various tables and graphs. In this process, the assumptions of future models have been tested. Then, Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modeling methods were used to test the hypotheses in the study. As a result of these analyzes, there are three perspectives: strategic management - organizational behavior - finance and their effects on merger performance. The findings are discussed in the conclusion section with their theoretical and empirical contexts.