Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli yapılan hasta polülasyonunda sık görülen hla alellerinin graft versus host hastalık riski ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 818083
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KOÇAK TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve amaç: Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli, selim ve habis seyirli pek çok hastalık için halihazırda umut vaat edici tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Allojeneik kök hücre nakli sorası akut ve kronik komplikasyonlar mortalite ile ilişkili önemli konulardandır. Bu alanda yine önemli komplikasyonlardan olan graft versus host hastalığı (GVHH) takip ve tedavisi literatürde önemli bir yer tutmakta olup halen pek çok merak edilen nokta barındırmaktadır. Çalışmadaki amacımız toplumda sık görülen HLA alellerini belirlemek, nakil yapılan hasta popülasyondaki HLA alel sıklığını belirlemek ve bunların GVHH ile ilişkisini ortaya koymaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, hastanemizde son on yılda allojeneik hematopoietik kök hücre nakli yapılan akut miyelositer lösemi (AML) akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve miyelodisplastik sendrom (MDS) hastalarından, GVHH gelişen hastalar dahil edildi. Veriler retrospektif olarak tarandı. Sağlıklı gönüllü vericilerde ve nakil yapılan hastalarda sık görülen HLA alelleri etik değerler ön planda tutularak belirlendi. Hastaların GVHH durumları patoloji verileri AviCenna üzerinen incelenerek belirlendi. GVHH durumları akut grade 1 ve 2-4 ve kronik olarak derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
Aims: Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation is still used as a promising treatment method for many benign and malignant diseases. Acute and chronic complications after allogeneic stem cell transplantation are associated with mortality and still maintain their importance. Acute and chronic complications after allogeneic stem cell transplantation are associated with mortality and still maintain their importance. Materials and Methods: Patients who developed GVHD from AML ALL and MDS patients who underwent Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in our hospital in the last ten years were included in our study. Data were scanned retrospectively. HLA alleles, which are common in healthy volunteer donors, were determined by prioritizing ethical values. Again, the HLA alleles seen in the patients were determined retrospectively. GVHD status of the patients was graded by confirming the pathology data and Avicenna data. GVHD cases were grouped as acute grade 1 and 2-4 chronic. Patients who did not develop GVHD were not included, and no additional sampling was made as the primary endpoint.