Akut myeloblastik lösemili hastalarda in vitro doğal öldürücü (NK) ve lenfokin aktive öldürücü (LAK) hücrelerin oluşumu ve sitotoksik aktivitelerine interlökin-2 (IL-2), granülosit-makrofaj koloni uyarıcı faktör.....
Generation of NK and LAK cells in vitro in patients with acute myeloblastic leukemia; effects of interleukin-2 granulocyte-macrophage colony stimulating factor and high dose Methylprednisolone on .....
  1. Tez No: 33239
  2. Yazar: HAMZA OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-48- OZET Lenfositlerin interlökin-2 (İL-2) ile in vitro uyarımları sonucu sitotoksik aktiviteye sahip lenfokin aktive öldürücü (LAK) hücreler meydana gelmektedir. Bizim yaptığımız çalışmada da hücrelerin bu özelliklerinden yola çıkarak, akut myeloblastik lösemili hastalarda IL-2, granülosit-makrofaj koloni uyarıcı faktör (GM-CSF) ve yüksek doz metilprednizolon (YDMP)'nun doğal öldürücü (NK) ve LAK hücre aktivitesine etkisini inceledik. IL-2 ve/veya GM-CSF, YDMP uyarımı ile hasta kemik ilik hücrelerinin uzun dönem kültürleri sonucunda K562 ve HL60 hücrelerine karşı değişik oranlarda sitotoksik aktiviteye sahip NK ve LAK hücre oluşumunu gözledik. Aynı zamanda uzun dönem kemik iliği kültürlerinden elde edilen uyarılmış hücrelerin, otolog ve allojenik öncül hücre koloni baskılamaları incelendiğinde ise hem otolog hemde allojenik progenitor hücre koloni oluşumunun baskılandığı gözlendi. Tüm bu sonuçlar bize IL-2 ve YDMP'nun lösemi hücrelerin dirençliliğini ortadan kaldırdığını göstermiştir. Bu olay sadece sitotoksik aktivite kazandırmakla değil onların gelişimiyle de sağlandığı düşünülmektedir. IL-2 ve/veya başka biyolojik ajanların kullanımıyla in vitro ortamlarda, lösemi litik aktiviteye sahip bir çok hücre grubu örneğin MHC'ye bağımlı ve bağımsız sitotoksik fonksiyona sahip NK ve T hücre alt grupları oluşturulabilmektedir. Böylece lösemiye karşı hücresel duyarlılığın arttırılmasına dayanan yeni bir tedavi protokolü oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY The in vitro stimulation of lymphocytes with interleukin-2 (IL-2) generates lymphokine-activated killer (LAK) cells with tumoricidal potential. In this work we studied the cytolytic capacity of natural killer (NK) and LAK cells in the acute myeloblasts patients. Cells with cytotoxic activity against K562 and HL60 were generated only in the rhlL-2 (and/or granulocyte-macrophage colony stimulating factor-GM- CSF, high dose methylprednisolone-HDMP) supplemented long-term bone marrow cultures (LTBMC). In the same time, the direct effect of NK and LAK cells on the growth of autologous and allogeneic leukemic blasts in vitro was studied. Growth of colony-forming autologous and allogeneic cells was almost inhibited after incubation with LAK cells. Our data shows that the leukemia resistance can be conquered by concomitant culture of cells with IL-2 and HDMP. This approach induces not only leukemia-directed cytotoxic cells, but also promotes their growth. Additionally, multiple cytotoxic cell populations with leukemia lytic activity are induced in IL-2 and/or other agents cultures. These include natural killer (NK) cells and subsets of T cells with both major histocompatibility complex (MHC)-restricted and MHC- nonrestricted cytotoxic function. Thus, this protocol, which is conducive to general stimulation of cellular immune responses against leukemia, may enhance the benefits of lymphocyte therapy.