Türk idari teşkilatında sui generis oluşumlar: Kapadokya Alan Başkanlığı örneği
Sui generis occasions in the Turkish administrative organization:Cappadocia Field Presidency case
- Tez No: 818098
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk idari teşkilatı temelde yerinden yönetim ve merkezden yönetim olmak üzere ikiye ayrılır. Yerinden yönetim ise fonksiyonel ve yer yönünden olmak üzere ikili bir tasnife tabi tutulur bununla beraber her iki grubun da kendilerine ait kamu tüzel kişilikleri mevcuttur. Oysa merkezden yönetim, devlet tüzel kişiliği içinde bulunur, başkent ve onun uzantısı olan taşra birimlerinden meydana gelir. Türk idari teşkilatı temelde böyle kesin hatlarıyla ayrılmış gibi görünse de özellikle 2000'li yıllarla birlikte yeni tip oluşumlar ile teşkilat yapısında alışılagelmişin dışında farklı yapılar teşekkül etmeye başlamıştır. İnceleme konusu da bu oluşumlardan biri olan Kapadokya Alan Başkanlığı'dır. Kapadokya Alan Başkanlığı yukarda ifade edilen teşkilat sınıflandırmalarının hiç birinin içine tam olarak girmemektedir. Mezkur başkanlık, ne yerel, ne hizmet yerinden yönetim ne de merkezin taşra biriminin teşekküllerine benzememektedir. Açıklanan sebeplere bağlı olarak Kapadokya Alan Başkanlığı'nın Sui Generis (Nev-i Şahsına Münhasır) bir yapı ihtiva ettiği görülmektedir. Söz konusu teşkilatın illiyet bağı içerisinde bulunduğu teşekküller ve organlar ile bu yapının görev, yetki ve sorumlulukları nazara alınarak nitelik itibariyle kamu yönetiminde istisnai bir nitelik taşıyan Kapadokya Alan Başkanlığı etraflıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Sovereignty is shared between the legislative, executive and judicial branches in democratic countries. These branches exercise sovereignty within constitutional limits. The legislature determines the rules to be applied in the country in the form of constitution, law, parliamentary decision. The executive body governs the country in accordance with these regulations. The judiciary also resolves disputes between the legislature and the executive, between the executive and the citizens, or between citizens and citizens. The executive branch is divided into two: the political wing that sets the policies and the bureaucratic wing that implements these policies. While the political wing consists of the President and the ministers, the other wing consists of the administrative organization. Since the area to be examined in the thesis is the administrative organization, the political wing will not be emphasized. The Turkish administrative organization is basically divided into two as local administration and central administration. On the other hand, local administration is subject to a dual classification, in terms of functionality and location, however, both groups have their own public legal entities. However, central administration is within the legal entity of the state and consists of the central and its extension, provincial units. Although the Turkish administrative organization seems to have been separated with such precise lines, new types of formations and unusual structures began to form in the organizational structure, especially with the 2000s. The subject of investigation is the Presidency of Cappadocia Area, which is one of these formations. The Presidency of Cappadocia Area does not fully fall into any of the organizational classifications. The aforementioned presidency is neither local nor service decentralized, nor it resemble the establishments of the provincial unit of the centre. Depending on the reasons explained, it is seen that the Presidency of Cappadocia Area contains a Sui Generis structure. The Presidency of Cappadocia Area, which has an exceptional quality in Public Administration in terms of quality, will be examined in detail, taking into account the organizations and organs in which the said organization is in a causal link, and the duties, powers and responsibilities of this structure. The fact that no academic study has been carried out on the structure in question before will give the study a unique quality.