Finansal gelişmişlik ve iklim değişikliği
Financial development and climate change
  1. Tez No: 818101
  2. Yazar: KUTAY GÖZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanayileşme ile başlayan sürecin ardından devam eden küreselleşmenin etkisiyle fosil yakıt kullanımının artması yerküre ikliminin ısınma problemini beraberinde getirmiştir. Paris İklim Anlaşmasının 2015 yılında imzalanmasının ardından birçok ülke anlaşmanın şartı olan küresel ortalama sıcaklık artışını sanayi devri öncesi 2 derece artış seviyesi ile sınırlı tutmayı hedeflemektedir. Bu hedefi yerine getirmek için yenilenebilir enerji ürünlerine yönelim artış göstermektedir. Rüzgar, güneş enerjisi gibi ürünler ön plana çıkarken, bu ürünlerin finansmanı sağlayacak yeşil bonolar başta olmak üzere birçok finansal ürün de ortaya çıkmıştır. Finansal gelişmişlik ve iklim değişikliği üzerine literatürde birçok çalışma yapılmasına rağmen küresel ısınmanın azalmasına yardımcı olacak olan yenilenebilir enerjinin finansmanı için kullanılan yeşil bonoların, finansal gelişmişlik ve iklim değişikliği üzerine etkisini inceleyen çalışmaların yeterli miktarda olmadığı görülmüştür. Bu tez, finansal gelişmişliğin bir kriteri olarak belirlenen finansal enstrümanların yeşil bonolar üzerindeki etkisini inceleyerek iklim değişikliği ile mücadele için politikalar önermektedir. Farklı finansal piyasalardaki ABD Hazine Tahvilleri, S&P 500 Endeksi, Dolar Endeksi, Altın, Ham Petrol ve Bitcoin getirilerin Yeşil Tahvil getirileri (S&P Yeşil Tahvil Endeksi) üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Sağlam doğrusal ve makine öğrenimi tahmincilerinden elde edilen sonuçlar, ABD hazine tahvillerinin ve ABD Dolarının getirilerinin yeşil tahvil getirileriyle negatif ilişkili olduğunu gösteriyor. Altın getirileri ise yeşil Tahvil getirilerini olumlu etkiliyor. Elde edilen sonuçlara göre iklim değişikliği ile mücadele için yeşil bonoların ihracının artması gerektiğini sonucunun ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The increase in the use of fossil fuels with the effect of globalization that continued after the process that started with industrialization brought along the warming problem of the earth's climate. After the Paris Climate Agreement was signed in 2015, many countries aim to limit the global average temperature increase, which is the condition of the agreement, to the level of 2 degrees increase before the industrial era. In order to meet this goal, the orientation towards renewable energy products is increasing. While products such as wind and solar energy have come to the fore, many financial products have emerged, especially green bonds, which will provide financing for these products. Although there are many studies in the literature on financial development and climate change, it has been observed that there are not enough studies examining the effects of green bonds, which are used for financing renewable energy, which will help reduce global warming, on financial development and climate change. This thesis proposes policies to combat climate change by examining the effect of financial instruments, which are determined as a criterion of financial development, on green bonds. It explores the effects of US Treasury Bonds, S&P 500 Index, Dollar Index, Gold, Crude Oil and Bitcoin returns on Green Bond yields (S&P Green Bond Index) in different financial markets. Results from robust linear and machine learning estimators show that US Treasury Bonds and US Dollar yields are negatively correlated with Green Bond yields. Gold yields affect Green Bond yields positively. According to the results obtained, we can say that the issuance of green bonds should increase in order to combat climate change