Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanılması: Problemler ve çözüm önerileri
Citizenship by investment: Problems and solutions
- Tez No: 818127
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Devletler ekonomik olarak güçlü olabilmek ve finansal faaliyetlerini arttırmak amacıyla yabancılara yatırım yapmaları suretiyle vatandaşlık ve ikamet gibi teşvikler sunmaktadır. Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanılması 1980'li yıllardan itibaren devlet politikalarında yer etmeye başlamıştır. Türkiye 2016 yılında gerçekleşen Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikle sonradan ve yetkili makam kararıyla istisnai yoldan kazanılan 'yatırım yoluyla vatandaşlık' kavramıyla tanışmıştır. Yatırım yoluyla vatandaşlığın kazanılması ve kaybedilmesi, vatandaşlık hukuku gibi devletlerin mahfuz yetkisine tabi hassas bir alanın içerisinde yer alması sebebiyle ulusal ve uluslararası boyutta birçok farklı tartışmaya; kısmen yeni bir alan olması sebebiyle de çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmamız kapsamında Türk hukukunda yatırım yoluyla vatandaşlık kazanılmasının şartları incelenecek, diğer ülkelerde düzenlenen yatırım programları ile Türk hukukundaki düzenlemeler karşılaştırılarak tespit edilen eksiklere ve problemlere dair çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to be economically strong and to increase their financial activities, states offer incentives such as citizenship and residence by investing in foreigners. The acquisition of citizenship by investment has started to take place in the country's policies of states since the 1980s. Turkey, on the other hand, has met the concept of 'citizenship by investment', which is a citizenship acquired subsequently and optionally with the decision of the competent authority, with the change in the Regulation on the Implementation of the Turkish Citizenship Law in 2016. Due to the fact that the acquisition and loss of citizenship by investment is in a sensitive area subject to the reserved authority of states such as citizenship law, it has many different debates at the national and international level; partly because it is a new field, it has caused various problems. Within the scope of this thesis, the conditions for acquiring citizenship through investment in Turkish law will be examined, and solutions will be presented for the gaps and problems identified by comparing them with the investment programs organized in other countries.