Some disabilities are more deserving: The case of assistive technology policies in the US and Türki̇ye
Bazı engelliler daha çok hak eder: Amerika ve Türkiye'deki yardımcı teknoloji politikaları
- Tez No: 818128
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sosyal devletler engelliler için hayati önem taşıyan ancak çok pahalı olan yapay uzuv gibi destekleyici teknolojileri gazilerine cömertçe karşılarken, engelli siviller için bu maliyetlerin yalnızca küçük bir kısmını karşılıyor. Gaziler ve siviller arasındaki sosyal haklardaki bu keskin eşitsizlikler, dünyadaki sosyal devletlerin engelli politikalarındaki kategorik farklıkları tanımlamaktadır. Bu politikalar nasıl ve neden birbirinden farklı ülkelerde şaşırtıcı derecede benzer sonuçlara yol açıyor? 1990'lar sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'deki engelli politikalarının yapısını karşılaştırarak, farklı ülkelerdeki şaşırtıcı benzerliklerin nedenlerini ele alıyorum. En farklı sistem tasarımına dayanan bu tezde, politika programlama belgelerini, bilgi notlarını, resmi istatistikleri, yasal belgeleri, kongre ve parlamento tartışmalarını inceliyorum. İki ülke de refah rejimleri ve siyasi sistemleri gibi bu eşitsizliği açıklamasını beklediğimiz faktörlerde tamamen farklı özelliklere sahip. Ancak iki ülkede de insan hakları politikaları tam tersini dikte etmesine rağmen engelli gaziler sivillere karşı çok daha kapsamlı ve cömert haklara sahipler. Buna sebep olarak vatanseverliğin, önemli politika yapıcı aktörlerin davranışlarını şekillendiren bir enformel kurum olarak (i) engelli gazilere daha yüksek normatif bir statü atadığını ve (ii) hak eden engelliliklerin nasıl algıladıklarını şekillendirerek engellilik politikalarında kimin neyi ne zaman ve nasıl alacağını etkili bir şekilde yapılandırdığını savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Welfare states around the world generously cover vital but very expensive assistive technology like artificial limbs for disabled veterans, whereas only a fraction of these costs is covered for disabled civilians. These stark disparities in social rights among veterans and civilians categorically define disability policies across different countries. How and why are these policies similar across different cases? I address reasons for surprisingly similar outcomes by comparing the structure of disability policies in the US and Türkiye in the post-1990s. Employing a Most Different System Design, I rely on data sources like official statistics, legislative documents, and congressional and parliamentary debates. The US and Türkiye have dissimilar institutional features many of which may potentially be prime candidates for explaining the inegalitarian outcome of disability policies. I argue that patriotism, an informal rule shaping key state actors' behavior, effectively structures who gets what, when, and how in disability policies by (i) assigning a higher normative status to disabled veterans and (ii) shaping how key policy actors perceive conditions of deserving disabilities in both countries. This results in inegalitarian disability policy outcomes despite the formal rule of human rights dictating to treat all people with disabilities equally.