Göç ve din: Niğde kent merkezinde yaşayan Suriyeli mülteciler örneği
Immigration and religion: The sample of Syrian refugees staying at the central city of Niğde
- Tez No: 818129
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suriye savaşı sonrasında binlerce Suriyeli göçmenin Türkiye'ye sığınması ile göç konusu ve bunun Türkiye'ye etkileri gündeme gelmiştir. Bu araştırma, savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Türkiye'ye göç eden Suriyeli sığınmacıları kapsamaktadır. Suriye'den ülke içerisine yapılan göçler çok geniş bir alanı kapsadığı için konu alanı“Niğde kent merkezinde yaşayan Suriyeli mülteciler”olarak sınırlandırılmıştır. Çalışmanın asıl amacı, Suriyeli mültecilerin göç öncesi dini inanç ve tutumlarının zorunlu göç sonrası herhangi bir değişime uğrayıp uğramadığını tespit etmektir. Doğru tespitlerde bulunmak için yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi tercih edilerek katılımcılarla doğrudan görüşme yapılmıştır. Bazı katılımcıların yeterli Türkçe bilmemesinden dolayı Arapça-Türkçe olarak tercüman desteği alınmıştır. Araştırmada Suriyeli sığınmacılara hem Suriye'deki hem de Türkiye'deki dini ve gündelik yaşamlarına dair sorular yöneltilmiştir. Bunun yanı sıra Suriye'de köyde yaşayan ama göç sonrası kent merkezine yerleşen katılımcıların kent deneyimleri incelenmiştir. Son olarak katılımcılara, Suriye'ye geri dönmek isteyip istemedikleri sorulmuştur. Buna göre belli şarlar doğrultusunda gideceklerini söyleyen Suriyeli sığınmacıların öne sürdükleri şartların kısa vadede çözüme kavuşması imkânsız görünmektedir. Bunun yanı sıra katılımcıların demografik bilgileri cinsiyet, yaş, eğitim, dil, medeni durumları not edilerek çok yönlü tahliller yapılmıştır. Yirmi üç kadın ve yedi erkek olarak toplamda otuz kişi ile görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların Suriye'deki dini yaşam ve tutumları ile zorunlu göç sonrası Türkiye'deki dini yaşam ve tutum arasında değişimler olduğu tespit edilmiştir. Değişimin daha çok dinin pratik yönünde olduğu dikkat çekmektedir. Türkiye'de büyüyen göç neslinin ise bir yere ait olmama duygusu içerisinde oldukları gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın göç ve din konulu literatüre küçük de olsa bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Syrian war, thousands of Syrian refugees took refuge in Turkiye, and the issue of migration and its effects on Turkeye came to the fore. This research includes Syrian asylum seekers who migrated to Turkey from war zones since 2011. Since the migration from Syria into the country covers a very wide area, the subject area is limited to“Syrian refugees living in the city center of Niğde”. The main purpose of the study is to determine whether the pre-migration religious beliefs and attitudes of Syrian refugees have undergone any changes after the forced migration. In order to make correct determinations, the semi-sensory interview method was preferred and direct interviews were conducted. Due to the fact that some information does not know enough Turkish, translator support was received in Turkish-Arabic. In the research, Syrian refugees were asked questions about their religious and daily lives both in Syria and Turkeye. In addition, a view of the city from the perspective of living in a village in Syria but once settled in the city after migration. Finally, the sender was asked if they wanted to return to Syria. Accordingly, it will be preserved that the conditions put forward by the Syrian refugees, who say that they will advance under certain conditions, are resolved in the short term. In addition, multi-dimensional analyzes were made on the following demographic information, not gender, age, education, language, marital region. Thirty people, twenty-three women and seven men, were interviewed. As a result of the research, the changes between the religious life and attitudes in Syria and the religious life and attitudes in Turkeye after the forced migration were determined. It is noteworthy that the change is mostly the practical aspect of religion. They observed that the generation growing up in Turkey has a feeling of not belonging to a place.