COVID 19 pandemi sürecinin inşaat sektörüne etkileri
The effects of the COVID 19 pandemic process on the construction sector
  1. Tez No: 818132
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ ÇİVİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çin'de ortaya çıkan Covid19 pandemisi öngörülemeyen ve tüm dünyada etkili olan büyük bir krize neden olmuştur. Covid19 pandemisi diğer sektörlerde de görüldüğü gibi ekonomik kalkınmada önemli role sahip olan inşaat sektörünü de etkilemiştir. Bu çalışma ile tez, makale vb. 108 çalışma esas alınarak Covid19 pandemisinin dünya genelinde inşaat sektörüne etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. 2020-2023 yılları arası yapılan literatür çalışması sonucunda elde edilen 108 öncül çalışma 15 kategoride incelenmiştir. Çalışma sonucunda maliyet ve fiyat artışları, projeler kısmi yada tam zamanlı durmalar, işsizlik oranlarında artış, ekonomide düşüş gibi sorunların yaşandığı ve müstakil, prefabrik, bahçeli ve bungalov evlere yönelimde artış görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca acil durum planı hazırlanması, giyilebilir duyusal cihazlar gibi teknoloji kullanımının artırılması, kredi destek uygulamalarının hazırlanması ve düşük faiz oranlarının kullanımı gibi teşviklerin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda yapılan incelemeler sonucunda yapılan bu çalışma benzer bir olağanüstü salgın durumunda uygulanabilecek eylemlerin planlanması, öncesinde ve sonrasında alınabilecek önlemlerin belirlenmesi, geleceğe yönelik bir bakış açısı geliştirilmesi ve bütün sonuçlar göz önünde bulundurularak çözüm yöntemlerinin belirlenmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which originated in China, has caused an unforeseen crisis that has affected the entire world. Like other sectors, the construction industry, which plays an important role in economic development, has also been affected by the Covid-19 pandemic. The aim of this study, thesis, or article is to determine the effects of the Covid-19 pandemic on the construction industry worldwide, based on 108 studies conducted between 2020 and 2023. The 108 preliminary studies were examined in 15 categories. The study revealed that problems such as cost and price increases, partial or complete project suspensions, an increase in unemployment rates, and a decrease in the economy have occurred, and there has been an increase in demand for standalone, prefabricated, garden, and bungalow houses. In addition, it is considered beneficial to prepare emergency plans, increase the use of technology such as wearable sensory devices, prepare credit support programs, and utilize low-interest rates as incentives. As a result of the examinations conducted within this scope, this study is important in terms of planning actions that can be applied in a similar extraordinary pandemic situation, determining the precautions that can be taken before or after, developing a perspective for the future, and identifying solution methods taking into account all the results.