Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı mobbingin sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyine etkisi
The effect of mobbing exposed by healthcare professionals on the level of burnout of healthcare professionals
  1. Tez No: 818170
  2. Yazar: NURİYE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖLPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının maruz kaldığı mobbingin sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyine etkisini incelemek amaçlı gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda farklı birimlerde görev yapan 202 sağlık çalışanı araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan sağlık çalışanlarına veri toplamak amacıyla üç ayrı form yöneltilmiştir. Elektronik ortamdan iletilen bu üç form; Kişisel Bilgi Formu, Mobbing Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğidir. Bu veri toplama araçları aracılığıyla elde edilen ham veriler SPSS (26 Versiyon) paket programında analiz edilmiştir. Analiz sürecinde parametrik testlerden; t-testi, One Way ANOVA ve pearson korelayon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; katılımcıların mobbing algıları mesleki görev sürelerine göre farklılaşmazken, cinsiyet, eğitim durumu, görev yapılan birim ve meslek grubuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yaş değişkenine bağlı ise sağlık çalışanlarının mobbing algıları ile biyolojik yaşları arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. Tükenmişlik düzeyleri incelendiğinde; cinsiyet, eğitim durumu ve görev yapılan birim değişkenleri bağlı farklılık bulunmazken, meslek grubu ve mesleki görev süresi bakımından farklılık olduğu bulunmuştur. Tükenmişlik ve yaş değişkenine bağlı analiz sonucunda negatif ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının algıladıkları mobbing ve tükenmişlik arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle, mobbing gibi olumsuz davranışlara maruz kalan sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin de yüksek düzeyde olması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of mobbing that health workers are exposed to on the level of burnout of health workers. For this purpose, 202 health workers working in different units were included in the study. In order to collect data, three different forms were directed to the health workers who made up the research group. These three forms transmitted electronically; Personal Information Form, Mobbing Scale and Maslach Burnout Scale. The raw data obtained through these data collection tools were analyzed in the SPSS (26 Version) package program. In the analysis process, parametric tests; t-test, One Way ANOVA and pearson correlation analysis were used. At the end of the research; While the mobbing perceptions of the participants did not differ according to their professional tenure, it was determined that they differed according to gender, education level, unit and occupational group. Depending on the age variable, a negative relationship was found between the mobbing perceptions of health workers and their biological ages. When the burnout levels are examined; While there was no difference in terms of gender, educational status and unit of employment, it was found that there was a difference in terms of occupational group and professional duty period. A negative correlation was found as a result of the analysis based on burnout and age variables. As a result, it has been determined that there is a positive relationship between mobbing and burnout perceived by health workers. In other words, it can be expected that health workers who are exposed to negative behaviors such as mobbing have high levels of burnout.