Analysis of local site effects in İzmit basin
İzmit havzasının yerel zemin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 818187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CAN ZÜLFİKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmit Havzası'nın deprem yer hareketi üzerindeki yerel zemin etkilerinin incelenmesidir. İzmit Havzası, Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden birini içerisinde bulundurmasından dolayı konum olarak önemli bir bölgedir. Ayrıca bölgenin zeminin büyük çoğunluğunun alüvyon topraklardan meydana gelmiş olması bu bölgede havza ve havza kenarı etkilerinin oluşmasına neden olmuştur. Havza ve havza kenarı etkileri depremin ana kayadan yüzeye olan hareketi üzerinde aktif rol oynayarak büyüklüğünü değiştirir ve yüzeye ulaştırır. Bu araştırmada İzmit Havzası'nın yerel zemin etkilerinin incelenmesi için üç farklı yaklaşım benimsenmiş bu yaklaşımların ikisi deneysel yaklaşım, diğeri ise nümerik yaklaşımdır. Deneysel yaklaşımlar 'Yatay-Düşey Spektral Oran' ve 'Standart Spektral Oran'dır. Nümerik yaklaşım ise '1 Boyutlu Zemin Davranış Analizi'dir. Bu farklı yaklaşımlar İzmit Havzası üzerinde seçilmiş olan depremölçer istasyonlarının bulunduğu zemin bilgileri ve depremölçer istasyonlarının ölçmüş olduğu geçmişte meydana gelmiş depremlerin ivme-zaman kayıtları kullanılarak analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda, İzmit Havzası'nın deprem genliği üzerinde etkisi olduğu ve bunun dışında çalışmanın gerçekleştirildiği bölgenin zemin koşullarının gerçekliğinin analiz sonuçlarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the local site effects on earthquake ground motion of the Izmit Basin. Izmit Basin is an important region due to it contains on of Turkey's largest industrial zones. In addition, the fact that the majority of the ground of the region is composed of alluvial soils has led to basin and basin edge effects in this region. Basin and basin edge effects play an active role on the movement of the earthquake from the bedrock to the surface, changing its magnitude. In this study, three different approaches is adopted to examine the local site effects of the Izmit Basin, the two approaches are empirical approaches, the other approach is numerical approaches. Empirical approaches are 'Horizontal to Vertical Spectral Ratio' and 'Standard Spectral Ratio'. Numerical approach is '1 Dimensional Site Response Analysis'. These different approaches analyzed and compared using site information of the selected earthquake meter stations and the time history datas of the past earthquakes measured by selected earthquake meter stations on the Izmit Basin. As a result of these analyzes, it has been seen that the Izmit Basin affects the earthquake amplitude and the path effects of the region where study is carried out also affected analysis results.