Lübnan'da Hıristiyan siyasi parti örneği olarak el-Ketaib
'El-Ketaib' as a Chrisitan political party example in Lebanon
- Tez No: 818231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsan için kimlik meselesi diğer bütün varoluş kavramlarından daha mühim bir meseledir. Çünkü kimlik meselesinin sahip olduğu alanın izahı ve incelenmesi, birey olarak öteki ile sosyalleşen ve böylece bütünlük ifade eden, örgütler kuran insan ve insan topluluklarının tanınmasında anahtar rol oynamaktadır. Lübnan coğrafyası birçok uygarlığa ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir hafıza kültür havzasıdır. İlk insanların görüldüğü ve bu ilk insanların ilk tarımsal faaliyetlerini yaptığı bu topraklar insanlığın her anlamda geleceği okumasında ve şekillendirmesinde başvurduğu yegâne noktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Lübnan tarihi özet olarak verilecektir. Devamında bölgede hâkim olan devletler ve medeniyetler incelenecek ve ardından 1.Dünya savaşı sonrasında Lübnan'da kurulan Fransız mandası ve manda yönetimi sonrası Bağımsız Lübnan'ın siyasi ve tarihi süreci incelenecektir. İkinci bölümde Lübnan'da sosyal ve dini yapı ortaya konularak alt başlıklar olan dini ve etnik grupların nüfusu ve nüfusun siyasete olan bağlamı izah edilecektir. Üçüncü bölümde Lübnan da uygulamaya konulan konfesyonel sistem üzerinden modern Lübnan'ın geçirdiği değişimi ve oluşan yeni Lübnan yönetim sisteminin ana temel taşlarını tarihi bağlamda izaha çalışılacaktır. Son bölümde el-Ketaib partisinin kuruluşu, kurucuları, geçirdiği aşamalar, günümüzdeki durumu Cemayel ailesi ile olan ilişkilisi bağlamında ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The issue of identity for man is a more stringent issue than any other concept of existence. Because the prospectus and examination of the area of identity play a key role in the recognition of human communities that socialize with the other as an individual and express integrity and establish organizations. Lebanese geography is a memory culture basin that has hosted many civilizations and empires. These lands, where the first people were seen and these first people carried out their first agricultural activities, are the point of the humanity that humanity has applied in reading and shaping the future in every sense. In the first part of the study, the history of Lebanon will be given as a summary. Later, the states and civilizations that dominate the region will be examined and then 1.After the French mandate and buffalo rule established in Lebanon after the world war, the political and historical process of Independent Lebanon will be examined. In the second part, by introducing the social and religious structure in Lebanon, the population of religious and ethnic groups, which are subtitles, and the context of the population in politics will be excused. In the third part, the exchange of modern Lebanon through the conformational system introduced in Lebanon and the main cornerstones of the new Lebanese management system will be examined in the historical context. In the last section, the establishment of the al-Ketaib party, its founders, the stages it has undergone will be tried to be revealed in the context of its relationship with the family of the Cemayel.