Kuzey Makedonya-Bulgaristan kimlik tartışmalarının haber analizi: Fransız teklifi örneği
News analysis of North Macedonia-Bulgaria identity discussion: The example of the French proposal
- Tez No: 818232
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada Kuzey Makedonya-Bulgaristan arasındaki kimlik çatışmalarına bir çözüm önerisinde bulunan ve Kuzey Makedonya'nın AB ile üyelik müzakerelerinin ilk adımı tarama sürecinin başlamasını sağlayan Fransız teklifi ele alınmıştır. Fransız teklifinin Kuzey Makedonya hükümetine sunulmasının ardından 30 Haziran 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında konu ile ilgili yayınlanan haberler incelenmiştir. İncelenen haberler Makedonya'nın ilk günlük gazetesi olan Nova Makedonija ile sınırlı tutulmuş ve toplamda 62 haberin analizi yapılmıştır. Çalışmada Van Dijk'ın söylem analizi yöntemi temel alınarak haberlerin yalnızca makro yapısı analiz edilmiştir. Tezin konusu güncel bir konu olduğundan daha önce bu konu üzerinde herhangi bir akademik çalışma yapılmamıştır. Hatta günümüzde dahi Makedonya'nın komşu ülkesi Yunanistan ile yaşadığı sorunlar akıllarda kalmıştır. Oysaki bir süredir komşusu Bulgaristan da ülkenin AB üyelik süreci önünde engeller oluşturmaktadır. Tezde hepsinin birbiri ile bağlantısı olan ancak birbirinden farklı konulara yer verilmiştir. Bu çalışma Bulgaristan-Makedonya ilişkilerinde yaşanılan kimlik çatışmalarını daha anlaşılır kılma çabası içindedir. Çalışmanın odağını Bulgaristan-Makedonya kimlik çatışmaları oluşturmaktadır ancak tez bununla sınırlı tutulmamıştır çünkü bu meselenin patlak verdiği yer Kuzey Makedonya'nın AB üyelik sürecidir. Bulgaristan çeşitli sebepler ile Kuzey Makedonya'nın AB üyeliğini veto etmiştir. Tezde söz konusu vetonun kaldırılması için oluşturulan Fransız teklifi ve AB ile olan ilişkiler de incelenen konular arasındadır. Çalışmanın ilk bölümünde söylem analizinin daha sağlıklı yapılabilmesi için iki ülkenin ilişkilerinin tarihsel arka planı anlatılmıştır. Osmanlı Yönetiminin Balkan coğrafyasından çekilmesinden günümüze hem Bulgaristan hem de Kuzey Makedonya'nın hangi konularda uzlaşamadığının bir fotoğrafı çekilmeye çalışılmıştır. Aynı bölümde Makedonya'nın yalnızca Bulgaristan ile olan ilişkileri ile yetinilmeyip aynı zamanda komşusu Yunanistan ile yaşadığı problemler de incelenmiş ve AB üyeliği uğruna ülkenin anayasal adının Kuzey Makedonya olarak değiştirilme süreci de anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the French proposal, which proposes a solution to the identity conflicts between North Macedonia and Bulgaria, and enables the start of the screening process, the first step of North Macedonia's membership negotiations with the EU, is discussed. After the French proposal was submitted to the North Macedonian government, the news published on the subject between 30 June 2022 and 31 July 2022 were examined. The analyzed news was limited to Nova Makedonija, the first daily newspaper of Macedonia, and a total of 62 news items were analyzed. In the study, only the macro structure of the news was analyzed based on Van Dijk's discourse analysis method. Since the subject of the thesis is a current subject, no academic study has been done on this subject before. Even today, the problems Macedonia had with its neighboring country, Greece, remained in mind. However, its neighbor Bulgaria has been creating obstacles for the country's EU membership process for a while. In the thesis, all of them are related to each other, but different from each other. This study is in an effort to make the identity conflicts in Bulgaria-Macedonia relations more understandable. The focus of the study is Bulgaria-Macedonia identity conflicts, but the thesis is not limited to this, because the place where this issue broke out is the EU membership process of North Macedonia. Bulgaria vetoed the EU membership of North Macedonia for various reasons. The French proposal to remove the said veto and the relations with the EU are among the subjects examined in the thesis. In the first part of the study, the historical background of the relations between the two countries is explained in order to make the discourse analysis clear. It has been tried to take a picture of the issues on which both Bulgaria and North Macedonia could not agree since the withdrawal of the Ottoman Administration from the Balkan geography. In the same section, Macedonia's relations not only with Bulgaria, but also with its neighbor Greece were examined and the process of changing the country's constitutional name to North Macedonia for the sake of EU membership was also explained.